Světová gymnaestráda se koná od neděle 30. července do soboty 5. srpna v Amsterdamu a v deseti disciplínách se zúčastní na 19 tisíc cvičenců z 60 zemí.

„Letošní gymnaestráda je pro nás důležitá nejen z důvodu početnosti sokolské výpravy, ale také proto, že se po 30 letech vracíme do místa, kde účast na této formě reprezentace České republiky znovuobnoveného Sokola začala (jednalo se o společnou výpravu s ČASPV). V podstatě se jednalo o první významnou prezentaci znovuobnoveného Sokola po roce 1989, tedy vlastně i před prvním sletem po roce 1948,“ říká Petr Svoboda, vedoucí oddělení Odboru všestrannosti a náčelník ČOS.

Zdroj: Deník/Michal Káva

Motto letošní gymnaestrády ‘Ať se naše barvy spojí‘ je v symbióze s heslem ‘Spojujeme‘ pro nadcházející XVII. všesokolský slet 2024. A právě skladby chystané na slet sokolové v Nizozemsku předvedou. Rockovou symfonii autorů Jany Kosařové a Petra Sádka na gymnaestrádě zacvičí 479 žen a mužů od těch na prahu dospělosti až po zkušené seniory. „Spojujeme generace. Z celé skladby by měla vyzařovat radost všech ze společného pohybu,“ říkají autoři. Mezi cvičenci budou zástupci z celé republiky i sokolů z Rakouska a Švýcarska.

Skladbu Před kamerou pro gymnaestrádu připravenou jako sálovou předvede 35 dorostenců a mužů. Autory jsou Martin Matura, Stanislav Trávníček a Jakub Čudlý a choreografie obsahuje dechberoucí momenty i prostná cvičení z roku 1938 z dnes již legendární skladby Přísaha republice. „To ukazuje, jak bylo nadčasové a že i po 85 letech má co nabídnout,“ říkají autoři.

Pomyslná olympiáda 

Sokolové se světových gymnaestrád zúčastňují pravidelně od roku 1993 v rámci výpravy České republiky pod záštitou České gymnastické federace. „Světové gymnaestrády jsou pro cvičence v oblasti sportu pro všechny pomyslnými olympijskými hrami,“ říká Eva Řibřidová, náčelnice ČOS a vedoucí sokolské výpravy.

Pochodeň, která bude použita při zahájení OH v Paříži.
Olympiáda v Paříži? Hry mají překonat Londýn, účast Rusů je stále s otazníkem

Gymnaestráda se se koná každé čtyři roky a první ročník se uskutečnil před 70 lety v nizozemském Rotterdamu v roce 1953 pod heslem ‚Radost ze života v gymnasticeŽ. Název Gymnaestráda je složen ze slov gymnastik (mezinárodní pojem pro všechny sportovní aktivity spojené s gymnastikou) a estrada (cesta). „Takže jde o cestu gymnastiky,“ dodává Svoboda.

Zahajovací i závěrečný ceremoniál a vystoupení velkých skupin se uskuteční na Olympijském stadionu. Pro účastníky jsou připraveny výlety za poznáním hostitelské země. Pro všechny je tak olympiádou, kde nejde o medaile, ale radost z pohybu všech účastníků.