Dvacetinásobný grandslamový vítěz a bývalá světová tenisová jednička Federer věnuje finanční dar prostřednictvím své nadace Roger Federer Foundation. Peníze mají pomoci k tomu, aby byly ukrajinské děti v bezpečí a měly přístup ke vzdělání. Od vpádu Ruska na Ukrajinu, podle OSN uprchly ze země více než tři miliony lidí, z nichž mnohé jsou děti. „Moje rodina a já jsme zděšeni, když vidíme obrázky z Ukrajiny. Máme zlomené srdce za nevinné lidi, kteří byli tak strašně zasaženi," řekl čtyřicetiletý Švýcar.

Organizace slavného tenisty poskytne půlmilionový dar nevládní organizaci War Child Holland. „Ukrajinské děti potřebují péči. Zhruba šest milionů ukrajinských dětí aktuálně nechodí do školy a víme, že teď je velmi důležitá doba na to, aby měly přístup ke vzdělání. Rádi bychom jim pomohli, aby se vyrovnali s touto mimořádně traumatickou zkušeností.“

K Federerovi se připojil i Murray. Bývalá britská jednička bude po zbytek rok posílat ukrajinským dětem peníze vydělané na turnajích. Murray spolupracuje s Unicef UK, jehož je ambasadorem. „Je životně důležité pokračovat ve vzdělávání, proto Unicef pracuje na tom, aby dětem umožnil přístup k učení,“ nechal se slyšet čtyřiatřicetiletý tenista. Finanční dar pomůže i k opravě válkou zničených škol.

Přidávají i fotbalové kluby. Španělský královský klub Real Madrid věnuje prostřednictvím své nadace milion eur. Real bude spolupracovat s různými mezinárodními nevládními organizacemi na poskytování péče a vybavení pro usnadnění vzdělávání a sportu pro vysídlené děti a také na pomoc s přijímáním uprchlíků ve Španělsku.

Juventus posílá pro uprchlíky autobusy

Juventus Turín pomáhá s přepravou uprchlíků přes Maďarsko. Klub vyslal na Ukrajinu delegaci s autobusy, kterými přivezl do Itálie 80 uprchlíků, převážně žen a dětí. „Válka na Ukrajině den za dnem způsobuje utrpení a smrt, ale především ničí každodenní životy milionů lidí, kteří jsou nuceni uprchnout ze své země. Není možné tomu pasivně přihlížet a nejednat,“ uvedl italský gigant.

Ukrajinským uprchlíkům pomáhají i britské kluby. Vedení Middlesbrough oznámilo, že výdělek ze vstupenek na sobotní utkání čtvrtfinále FA Cupu s Chelsea daruje na humanitární pomoc Ukrajině.

Charitativní přátelák

Fotbalisté Skotska sehrají přátelské utkání s Polskem a peníze získané ze vstupenek půjdou na pomoc UNICEF na Ukrajině. Skotsko mělo původně hrát semifinále play-off mistrovství světa proti Ukrajině, Polsko zase proti Rusku. Oba zápasy byly zrušeny.

Glasgow Rangers vybral mezi hráči prvního týmu a managementem na pomoc Ukrajině 72 tisíc liber (2,1 milionů korun). Dalších 15 tisíc liber (440 tisíc korun) přislíbila charitativní nadace klubu. Městští rivalové ze Celticu věnovali na pomoc uprchlíkům 10 tisíc liber (295 tisíc korun).

Ukrajinským uprchlíkům před válkou pomáhají i zámořské kluby. Basketbalový Utah Jazz se spojil webová službou Airbnb, která zprostředkovává pronájem ubytování a zafinancoval 32 000 nocí pro utečence.