Nejprve z vážného soudku: před soudem stojí pět lidí a dva spolky – hlavní aktérkou soudního líčení je Simona Kratochvílová, někdejší náměstkyně na ministerstvu školství. Škoda byla vyčíslena na více než miliardu korun, obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení.

Přes všechna obvinění o zvlášť závažných zločinech zaznělo v úvodní den hlavního líčení několik úsměvných historek a narážek. Důvod? K obhajobě šel jako první Zdeněk Bříza, někdejší šéf odboru sportu na ministerstvu. „Nemám důvod cokoliv tajit,“ vzkázal.

Co tedy řekl?

„Fotbal nebyl poškozen a ani poškozen být nemůže. Podle jednoho kritéria dostává skoro stejně peněz jako lidé, co se přetahují s lanem.“

„Volala mi náměstkyně, že Pelta je na infarkt, pojede do IKEMu.“

„Tehdy Andrej Babiš jako ministr financí provedl na sportu „mazané šméčko".

K uvolněné atmosféře ovšem přispěla i soudkyně Lenka Cihlářová, která se po přestávkách směrem k obžalovaným a jejich zástupcům nezapomněla zeptat: „Máte všichni svého souseda?“ Následně pobavila celou síň, když přišla řeč na jógu. „Já bych jí dotaci nedala.“

Několikrát se rozesmál také Miroslav Pelta – třeba když došlo k přeřeknutí o tom, že fotbal dělá v Česku 320 milionů lidí (správně tisíc). V tu chvíli začal rukama naznačovat hrabání peněz.

Vydrží dobrá nálada i dál? Hlavní líčení má u pražského soudu pokračovat minimálně do pátku.

Nejvážnější obvinění? Týká se úplatku, který doprodobna popsala obžaloba. Miroslav Pelta, někdejší šéf Fotbalové asociace, věnoval ministerské náměstkyni Simoně Kratochvílové v roce 2017 voucher na 200 tisíc korun. Získal jej od sponzora asociace (CK Alexandria). Obžalovaná jej hned za pár dní využila na zájezd na Seychely. Kromě toho Pelta také až do květnového zásahu policie vydržoval své milé byt v centru Prahy. Peníze za nájem šly podle zjištění policie z rozpočtu asociace, poplatky za energie prý platil Pelta hotově za pomoci asistentky.