S tímto závěrem, jenž má ukončit zmatky posledních dní, včera přišla vláda v čele s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem. „Vnímáme, že se sportovci ozvali, ale situace s epidemií je křehká,“ řekl nový ministr.

Ozvali je slabé slovo, které nevystihuje situaci. Tolik kritiky a odmítání od osobností, trenérů i funkcionářů tady už dlouho nebylo. Za vše nemůže jen pandemie, ale politici samotní.

Svateb se nově bude moci účastnit až 15 lidí, a to jak venku, tak uvnitř
Svateb se zúčastní až 15 lidí. Vláda schválila i kompenzace pro firmy

Zatímco bývalý šéf zdravotnictví Jan Blatný uvolnil opatření včetně sportu až na dvacet lidí, Arenberger to po počátečním souhlasu otočil. Chtěl zavřít volnočasové aktivity – tedy i tréninky. Ani testování nebo dohled trenéra jeho názor nezměnil.

Ale potom – slovy z krize – přišel člověk, co měl přijít. Napsal dopis Andreji Babišovi. „Sport dětí je Vám úplně ukradený a absolutně se o něj nestaráte. Jde přece o prevenci,“ rozezlil se na premiéra šéftrenér mládeže z Přerova David Chuda.

A světe div se – tohle zabralo. Babiš ještě v neděli zavolal odvážnému kouči. „Říkal mi, pane Chuda, toto není moje chyba, mně nenadávejte, nadávejte Blatnému,“ líčil trenér. Ledy se ostatně během víkendu pohnuly. Ještě v sobotu měl Arenberger jasno, o den později však už musel jednat s Milanem Hniličkou (šéf Národní sportovní agentury) a Miroslavem Janstou (předseda České unie sportu).

Šéftrenér mládeže fotbalového Přerova David Chuda (vlevo) napsal premiérovi Babišovi. Uprostřed část SMS reakce premiéra
Bomba od premiéra. Babiš volal fotbalovému trenérovi: Nadávejte Blatnému

Výsledek schůzky znáte: jde o zmíněné skupinky po dvou a venku. „Jde o kompromis,“ řekl Arenberger. Experti prý dvacet hodin řešili, zda je v pořádku, když existují různě velká hřiště. Proto ještě vymysleli podmínku rozestupu dvojic na minimálně deset metrů.

A pozor, společný výklad od trenéra je zapovězen. „Musí zorganizovat, aby se jedinci nesetkávali,“ dodal ministr.

Přesto tady i vzhledem ke komunikačním přehmatům vyvstává otázka, kdy se zase objeví nová pravidla. Třeba kolem testů, které sportovci navrhovali jako argument. Jansta ještě během pondělí tvrdil, že ke sportu budou třeba, Arenberger to však dementoval.

Nezmění zase názor?

Má na to ministr právo? Nejnovější opatření je podle řady ústavních expertů v rozporu se zněním pandemického zákona. Případná žaloba bude hrou o význam jednotlivých slov.