Představte si trénink (či zápas) sportovců a dvě situace.

Zaprvé: házenkáři v hale, kteří se brání hrou tělo na tělo. Nebezpečná situace z pohledu koronaviru? Ano.

Zadruhé: tenisté, které při pinkání venku odděluje síť. Bezpečná situace z pohledu koronaviru? Ano.

Proč je o tom řeč? Může za to nejnovější iniciativa, jež se nazývá „restart sportu“. Cíl: návrat k normálu, kdy budou soutěžit a hrát nejen profesionálové, ale i amatéři a děti.

Metr je v pohodě

Spojili se vědci, funkcionáři, osobnosti. Lidé z fotbalu, Sokola i sportovních svazů.

S pomocí Národní sportovní agentury vytvořili plán, od nějž si slibovali návrat ke sportu už na konci března. Jenže… „Lidé na úřadech se mění, pořád jim musíme celý ten proces znovu vysvětlovat, aby byli v obraze a pochopili, oč nám jde,“ uvedl Antonín Plachý, někdejší fotbalista, nyní metodik a jeden z předních zástupců iniciativy.

Klíčové sdělení pro ministra a jeho podřízené?

Sport je bezpečná aktivita, pokud jsou aktéři organizovaní a během samotné aktivity dělí účastníky zhruba metr. I sporty jako basketbal či zmíněná házená mají být v pohodě, pokud jsou kontakty v řádu sekund.

Nejde o pouhé konstatování, tenhle závěr o vzdálenosti a koncentraci virionů ve vzduchu přednesl na základě studií Jan Hovorka (vědec z Karlovy univerzity, jehož odvětvím je výzkum ovzduší a aerosolů).

Osobnosti varují

„Nejdůležitější je, aby se už dobře povedlo napsat předpisy, které dovolí sportovat,“ dodal Plachý a prozradil, že se jedná také o testování.

Do iniciativy promlouvají také Michal Ježdík (basketbal), Slavomír Lener (hokej), Zdeněk Haník (volejbal), Filip Šuman (florbal) a mnozí další. Svůj pohled připojil i uznávaný profesor Pavel Kolář.

„Za každý týden draze zaplatíme,“ varují přední osobnosti. Děti tloustnou, mají psychické problémy.

Mimochodem - Češi ve svém snažení získali další silný argument.

V mnoha zemích Evropy není lockdown uplatňován ve sportu. „Ministerstvo si bere model z Portugalska, které na tom bylo také velmi špatně, ale od pondělí povolili venkovní kontaktní trénink ve skupinách po čtyřech a 19. dubna spustí venkovní soutěže a povolí trénink ve vnitřních sportovištích. Dnes jsem s tamními kolegy mluvil. Rozhodnutí o některých detailech přenesli politici na jednotlivé sportovní svazy.