Po dvou vítězstvích na trati 3000 metrů v Salt Lake City a v Calgary se dnes vrací do Česka. Její risk se vyplatil, v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích vede o padesát bodů před Nizozemkou Groenewoldovou. Na druhou stranu riskovala, že znovu upadne. Její naštípnutá pažní kost by ji pak mohla ze závodů vyřadit.

„Při dalším nárazu by mohlo dojít k dislokaci, tedy posunutí úlomků kostí,“ říká sportovní lékař Josef Maurer. „A to by pak Martina musela na operaci.“ Zároveň však dodává: „Její rentgenové snímky jsem neviděl. Nemůžu říct, jak moc je zranění vážné.“

Podle informací, které jsou dostupné, má Sáblíková takzvanou vlasovou zlomeninu. „Normální člověk by měl čtyři týdny ruku na závěsu,“ potvrzuje Maurer. „Jenže Martina je sportovec, jede přes závit.“

Přesně tak. Zatne zuby a rve se. Už před Salt Lake City radila trenérovi: „Zatejpuj mi to tak, ať můžu vyhrát, i kdyby mi ta ruka měla upadnout. Riskovat se musí, ne?“

 

Rekordmanka obhlídne domácí rybníky

 

Plánuje odpočinek. „Rameni pár dní bez zátěže prospěje. A také nohy si potřebují odpočinout od bruslení. I když…“ Rychlobruslařka Martina Sáblíková, světová rekordmanka, mistryně světa i Evropy, sama nejlíp ví, že led ji bude přitahovat.

Bez tréninku asi dlouho nevydržíte?
Třeba budou u nás ve Žďáru zamrzlé rybníky. Zameteme led a půjdeme zkoušet starty. To by soupeřky asi koukaly.

Kdy jste závodila na rybníku?
Loni jsem tam jela Novis Cup. Patnáctistovku za 2:15.

Jak se vám jezdí na hrbolatém ledě?

Chvilku trvá, než si zvyknete, ale mě to baví. Jen od hrbolků brusle odskakují jinak, musíte udržovat rovnováhu.

Kolik času vlastně strávíte ročně na ledu na bruslích?

Tak 1500 kilometrů najedu, o hodně míň než konkurence. Neznám přesná čísla Němek nebo Holanďanek, ale mám pocit, že ty jsou na ledu pořád.

Čím ještě se vůbec letos motivujete?

Každým závodem. Čtyřboj bude letos hodně obtížný. Němky si zajíždějí osobáky, Rusky se zlepšují na dlouhých tratích. Já mohu ztrátu mazat na trojce a pětce, ale těžko říct, jestli to bude stačit.