O co jde? Ministr vnitra Jan Hamáček v pondělí odvolal ředitele Olympu Jiřího Berana, který byl ve funkci od roku 2014. Šlo o první pracovní den po volbách, v nichž Hamáčkova ČSSD utrpěla drtivou porážku, a bylo už jasné, že stávající ministr své křeslo opustí.

Strhla se mela: řada sportovců i celých svazů začala Berana bránit.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.
Lyžařský svaz se zastal odvolaného ředitele Olympu, žádá jeho návrat

„Jsme z toho absolutně paf. Nikdo to nechápe, nikdo nám není schopen podat vysvětlení. Žádná argumentace, nula informací,“ kritizuje rozhodnutí ministerstva střelec a olympionik Jakub Tomeček.

Vznikla i petice vyzývající (mlčícího) Hamáčka, aby svůj krok ještě zvážil. „Když nás nesouhlasí víc, přišlo mi to jako logický krok,“ řekla běžkyně Kristiina Mäki, která petici iniciovala spolu se svým partnerem a rovněž atletem Filipem Sasínkem. Za Beranem stojí také svazy biatlonistů, lyžařů či bobistů.

OlympOlympZdroj: Deník

Podpora Olympu je pro menší sporty klíčová. „Soustředění a podobné věci nám zajišťuje Sportovně střelecký klub policie Kometa Brno, ale jsem od začátku zaměstnanec Olympu, který nám vytváří podmínky, nakupuje náboje, platí závody, kempy, je pro nás stěžejní a jsme na něm závislí,“ říká Jiří Lipták, zlatý střelec z Tokia.

Novým šéfem Kubeš

Proto je nervozita ve sportovním prostředí pochopitelná. Uklidnění příliš nenahrává ani ticho ze strany Hamáčka a spol. Mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška pouze uvedl, že v případě Beranova odvolání šlo o „dlouhodobě plánovanou výměnu“. To však dosavadní ředitel okamžitě zpochybnil s tím, že žádné signály o konci ve funkci neměl a své odvolání nechápe.

Martina Sáblíková na trati Bikemaratonu.
Sáblíková po létu s kolem myslí na Peking. Kvalifikace bude složitá, odhaduje

Novým šéfem Olympu byl mezitím jmenován Pavel Kubeš. Nebude to mít snadné, přílišná důvěra k němu nepanuje. Nejvíc ale sportovce zlobí fakt, že k nečekané výměně došlo těsně po volbách. Běžný zvyk přitom obvykle velí dosluhující vládní garnituře nedělat zásadní personální kroky.

„Přijde nová vláda a vše se bude řešit nanovo a měnit,“ vrtí hlavou Tomeček.