Názory hlasujících se různily. Do desítky nešli natěsnat všichni olympijští hrdinové,hvězdy zimních sportů a třeba autor jednoho z nejpovedenějších gólů letošního Eura Patrik Schick. Hlasy fotbalově smýšlejících novinářů kanonýra Leverkusenu do špičky protlačily.

Místo ale nakonec nezbylo na stříbrné z OH tenistku Markétu Vondroušovou a vodního slalomáře Lukáše Rohana a bronzové šermíře Alexandera Choupenitche a oštěpaře Vítězslava Veselého.

Chybí i obhájce loňského prvenství hokejista David Pastrňák, nebo trojnásobná vítězka ankety rychlobruslařka Martina Sáblíková. Místo nich pronikly mezi elitu biatlonistka Markéta Davidová a snowboardistka a alpská lyžařka Ester Ledecká.

Raritou je dvojnásobná účast v desítce tenistky Barbory Krejčíkové. Vítězka Roland Garros zabodovala sama a zároveň i s Kateřinou Siniakovou. Spolu totiž ovládly pařížský grandslam, nedávný Turnaj mistryň a především olympijský turnaj.

Favority na prvenství budou zřejmě zlatí olympionici. Na třetí prvenství zaútočí judista Lukáš Krpálek. „Zimní královna“ Ester Ledeckáv anketu ovládla po dvojnásobném triumfuna ZOH v roce 2018. Nikdo jiný z nominovaných si korunu pro krále českého sportu už nenasadil.

V kolektivech došlo k překvapení, ale historický postup českých hokejistek si ocenění zaslouží. Do užšího výběru se dostali díky účasti ve čtvrtfinále Eura čeští fotbalisté a basketbalisté, kteří v rámci samostatné České republiky hráli poprvé olympijský turnaj.

Při slavnostním vyhlášení ankety 22. prosince budou uděleny i ceny pro sportovnílegendu, juniora roku a v kategorii oddanost sportu.

Nominace na finále ankety Sportovec roku 2021 (v abecedním pořadí):

Jednotlivci: Markéta DAVIDOVÁ (biatlon), David KOSTELECKÝ (střelba), Barbora KREJČÍKOVÁ (tenis), B. KREJČÍKOVÁ-K. SINIAKOVÁ (tenis), Lukáš KRPÁLEK (judo), Ester LEDECKÁ (snowboarding, lyže), Jiří LIPTÁK (střelba), Jiří PRSKAVEC (vodní slalom), Patrik SCHICK (fotbal), Jakub VADLEJCH (atletika)

Kolektivy: BASKETBAL – mužská reprezentace, HOKEJ – ženská reprezentace, FOTBAL – mužská reprezentace