Slavnostní vyhlášení v pražském hotelu Hilton bylo součástí oslav 100. výročí založení Klubu sportovních novinářů, tradičního pořadatele ankety. Historii profesní organizace připomněli sportovní redaktoři, kteří společně s bývalými úspěšnými sportovci předávali ceny letošním vítězům.

Galavečer ale poznamenala tragická střelba na Karlově univerzitě, televize zrušila přímý přenos. Na začátku proběhla minuta ticha, všichni ocenění měli černou stužku. Vítězka ankety Markéta Vondroušová sice do Prahy dorazila, ale slavnostního předávání cen se nezúčastnila.

Zlatý kanár 2023 v Přerově. Markéta Vondroušová
Tenistka Vondroušová si vlakem přijela pro Zlatého kanára. Anketu ovládla drtivě

„S ohledem na dnešní tragickou událost, která mnou otřásla,“ vysvětlila. Cenu obdrží v pátek na Štvanici.

Počtvrté v historii patří titul Sportovec roku tenistům a počtvrté jde o ocenění především za vítězství ve Wimbledonu. Triumf na slavném turnaji přispěl v roce 1973 ke korunovaci Jana Kodeše, v letech 2011 a 2014 přihrál titul Petře Kvitové a letos Markétě Vondroušové.

Vyhlášení Sportovce roku začalo minutou ticha za oběti tragické střelby v Praze.Vyhlášení Sportovce roku začalo minutou ticha za oběti tragické střelby v Praze.Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Vyhrála u 89 hlasujících

„Jsme malá země a máme řadu výborných sportovců. Proto si prvenství hodně vážím. Všichni, co byli tady na slavnostním vyhlášení, by si zasloužili být první, protože odvádí skvělou práci,“ řekla wimbledonská šampionka.

Vondroušová se stala 45. sportovcem, který na titul dosáhl. Za 65 ročníků ankety má totiž i 14 vícenásobných vítězů. Dominují Věra Čáslavská a Jan Železný, kteří ji vyhráli čtyřikrát. Jméno Markéty Vondroušové figurovalo na prvním místě na 89 lístcích z 233 hlasujících členů KSN. Když k tomu připočítáme i 41 stříbrných a 16 bronzových umístění, vyšel z toho triumf s náskokem 147 bodů.

Markéta Vondroušová
Vondroušová je ze střelby v šoku: Šílené! Televize zrušila přenos Sportovce roku

„Sezona byla skvělá, ale z mého týmu si nikdo nepředstavoval, že bych mohla vyhrát. Povedlo se mi léto, mám na to úžasné vzpomínky. Tohle mi už nikdo nevezme,“ usmívala se Vondroušová. „Olympiáda je velká výzva, posledně jsem hrála finále. Užívala jsem si to, ale v Japonsku to bylo bohužel bez lidí. V Paříži to bude jiné, těším se na bezvadnou atmosféru. Budu se snažit navázat na Tokio navázat.“

Na 32 hlasovacích lístcích figurovali na nejvyšším stupínku Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, pro 26 volitelů byl nejlepším sportovcem David Pastrňák. Aspoň jednou se na první místo dostal každý z deseti nominovaných. Pátý nejvyšší počet prvních míst připadl lukostřelkyni Marii Horáčkové, nicméně většina dalších hlasujících stavěla mistryni světa na nižší příčky, takže jí nakonec připadlo konečné desáté místo.

Legendou se stal Bedřich Šupčík

Hokejové reprezentační týmy jsou nejúspěšnějším kolektivem v historii ankety, ale všech 13 titulů patří mužským seniorským výběrům. Letos poprvé zvítězil juniorský tým hráčů do 20 let. Historie zná výhry fotbalových juniorů, ale hokejisté zatím zaznamenali jen dvě umístění těsně pod vrcholem: v roce 2000 skončila „dvacítka“ druhá, rok nato třetí. Nejlepším juniorem se stala vodní slalomářka Barbora Galušková.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc.  Vasil Kušej z ČR a Tomáš Souček z ČR oslavují vstřelenou branku.
Sportovec roku bez fotbalistů. Kopaná ztrácí prestiž, bez důvěry bodovat nemůže

Sportovní legendou byl vyhlášen sportovní gymnasta Bedřich Šupčík (1898-1957), historicky první československý olympijský vítěz. Zlatou medaili získal v dnes již neexistující disciplíně šplh na laně bez přírazu na hrách v Paříži v roce 1924.

Držitelkou ocenění za „Oddanost sportu“ pod záštitou Národní sportovní agentury se stala Lenka Matoušková, neslyšící atletka, držitelka olympijského rekordu neslyšících v hodu diskem.

SPORTOVEC ROKU 2023

Jednotlivci

1. Markéta VONDROUŠOVÁ tenis 1579 bodů

2. Ondřej PERUŠIČ, David SCHWEINER plážový volejbal 1432

3. David PASTRŇÁK hokej 1251

4. Eva ADAMCZYKOVÁ snowboarding 1147

5. Karolína MUCHOVÁ tenis 862

6. Jakub VADLEJCH atletika 836

7. Martin FUKSA rychl. kanoistika 810

8. Jiří PRSKAVEC vodní slalom 783

9. Barbora KREJČÍKOVÁ

Kateřina SINIAKOVÁ tenis 749

10. Marie HORÁČKOVÁ lukostřelba 729

Kolektivy

1. Hokejisté Česka do 20 let 422

2. Smíšená štafeta Česka 4x400 m (Krsek, Petržilková, Müller/Šorm, Vondrová) 348

3. Hokejistky Česka 313

Sportovní legenda 2023 - Cena Emila Zátopka

Bedřich Šupčík gymnastika – šplh na laně bez přírazu

Oddanost sportu 2023 - Cena Národní sportovní agentury

Lenka Matoušková neslyšící atletka – hod diskem

Junioři

1. Barbora Galušková vodní slalom 41 2. -3. Miroslav Knedla plavání 35 2. -3. Kateřina a Daniel Mrázkovi krasobruslení 35

Celkem hlasovalo 233 členů Klubu sportovních novinářů.