Trvalo to dlouhých patnáct let, než zvítězil zástupce kolektivního sportu. Stejně jako tehdy v případě Jaromíra Jágra se to podařilo hokejistovi. Čtyřiadvacetiletý útočník Boston Bruins získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.

Už loni rodák z Havířova skončil třetí a o rok dřív čtvrtý. „Dostal jsem nejkrásnější dárek, jaký jsem si mohl k Vánocům přát. Koruna je nádherná, přímo skvostná,“ obdivoval křišťálovou trofej. 

„Doma mi udělali parádní Síň slávy, takže koruna bude nejprve pod stromečkem a pak se přesune na nejvýznamnější místo mezi všemi trofejemi a cenami, které jsem v kariéře zatím získal,“ vykládal věčně rozesmátý „Pasta“.

Nikdy si to nedokázal představit

Za dvaašedesát let existence ankety vyhrál po Josefu Mikolášovi, Dominiku Haškovi a Jaromíru Jágrovi teprve jako čtvrtý hokejista. „Neskutečné. Nikdy jsem si nedokázal představit, že bych se mohl stát Sportovcem roku jako oni. Hokej je přece jen kolektivním sportem, takže na jednotlivce se pohlíží jinak.“

Pastrňák ovládl hlasování poměrně přesvědčivě. Nicméně nejvíc prvních míst získala Martina Sáblíkovou. Rychlobruslařce dalo nejvyšší možný počet bodů 45 žurnalistů, Pastrňák jich dostal 36 a Tomáš Souček 33. Na první místo zařadili hlasující každého z deseti finalistů - na konci žebříčku jsou Tomáš Bábek (3) a Jiří Prskavec (2).

Lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou nominovalo nejvýš dvacet voličů, ale v popředí ji viděla drtivá většina. Díky tomu se vítězka ankety z roku 2018 vyhoupla na druhé místo. Martina Sáblíková potvrdila třetím místem svoji dlouhodobou úspěšnost. Na medailové pozici je už po osmé v kariéře. V letech 2007, 2009 a 2010 zvítězila, dvakrát byla druhá a letos si připsala už třetí bronzovou příčku.

Jestliže je Pastrňák prvním hokejovým vítězem od Jágrova triumfu v roce 2005, tak Tomáš Souček je nejlépe umístěným fotbalistou od roku 2004, kdy byl rovněž čtvrtý Pavel Nedvěd. Mezitím sice Petr Čech posbíral osm nominací, ale nejlépe skončil pátý.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Kolektivy ovládla biatlonová štafeta

Velký boj byl o první místo v družstvech. Kolektivem roku 2020 se stala smíšená biatlonová štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Michal Krčmář a Ondřej Moravec, která vybojovala bronz na MS v Anterselvě. Druhou příčku získala se stejným součtem bodů, ale nižším počtem lepších umístění fotbalová reprezentace.

Sportovní legendou se stal fotbalista Antonín Panenka, který se mimo jiné proslavil nezapomenutelnou penaltou ve finále ME 1976. Letošní novinkou bylo udělení trofeje za „Oddanost sportu“ pod záštitou Národní sportovní agentury. Historicky prvním držitelem se stal Zdeněk Růžička.

Sokol tělem i duší reprezentoval třikrát na OH jako gymnasta a v roce 1948 vybojoval bronzové medaile za sestavy na kruzích a v prostných. Od roku 1957 působil jako trenér, je držitelem ceny fair play Českého olympijského výboru. Po roce 1989 pomáhal obnovit sokolskou činnost a působil jako starosta TJ Sokol Brno 1 a vychoval stovky gymnastů.