Ondra v druhé části kombinace, kterou bylo lezení na obtížnost, útočil na titul. Po úvodním vyrovnaném boulderingu vedl, na laně ale zvládl o jeden krok méně než Schubert. Žádný z lezců přitom na stěně nedosáhl až na vrchol. Zatímco devětadvacetiletý Ondra, jenž soutěž uzavíral, zapsal v počínajícím dešti 48+, o dva roky starší soupeř došel těsně pod top na 49+.

Rakušan, bronzový medailista z olympijských her v Tokiu a čtyřnásobný mistr světa, figuroval v polovině soutěže na čtvrtém místě, nejlepší výkon obtížnosti ho ale vynesl k premiérovému evropskému titulu. K bronzu se probojoval olympijský šampion Alberto Ginés López ze Španělska, jenž byl po boulderingu pátý.

Český sportovní lezec Adam Ondra po vítězství v disciplíně lezení na obtížnost na ME v Mnichově.
Cítil jsem se strašně, přiznal lezec Ondra. Ke zlatu pomohl šlofíček

Čtyřnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy Ondra v úvodní disciplíně kombinace zdolal tři překážky a na zbývající se dostal do druhé zóny. Stejnou bilanci měli další tři muži, bronzový medailista ze sobotní soutěže specialistů v boulderingu ale na svůj zápis potřeboval nejméně pokusů. Třetí a čtvrtý boulder vyřešil napoprvé, první zdolal na potřetí.

Už bez lezení na rychlost

O desetinu bodu byl druhý Francouz Sam Avezou, stříbrný z boulderingu, o další desetinu zpět figuroval jeho krajan Mejdi Schalck, oba se ale v obtížnosti propadli. Se stejným skóre čtvrtý byl Schubert, pro něhož je stejně jako pro Ondru lezení na laně silnější disciplínou. Ginés López došel v boulderingu do topu jen dvakrát a před finále výrazně ztrácel.

Brněnský lezec Adam Ondra patří ke špičce sportovního lezení.
Ondra má před ME velké plány: Chci rozšířit zlatou sbírku, dám do toho všechno

Mezinárodní federace pro šampionát v Mnichově připravila nový způsob počítání olympijské kombinace. Ze soutěže vypadla rychlost a v disciplíně zůstaly čtyři bouldery a jedna cesta na laně. Ani nový systém bodování ale ještě není definitivní, pro olympijské hry 2024 v Paříži se může změnit.

Ve středu soutěžily v novém formátu olympijské kombinace ženy, Eliška Adamovská obsadila páté místo. Ondra se do Mnichova vrátil z domova, kam si odjel odpočinout hned po nedělním triumfu v lezení na obtížnost.