Jaromír Jágr válí i v 45 letech v NHL, olympijská šampionka Štěpánka Hilgertová v téměř 49 letech prohání v divokých peřejích svou o 29 let mladší neteř. Japonský veterán Noriaki Kasai se zase těší, že okusí olympijské hry v roce 2026. V tu dobu mu bude čtyřiapadesát.

Čtěte také: Přijde Dočkal kvůli Číně o reprezentaci? Musí překonat řadu překážek

Jde o sportovní nezmary, srdcaře, matadory. Nazývejme je jakkoliv. Vždyť obdiv fanoušků i odborníků mají právem.

Koho ze sportovních veteránů obdivujete nejvíce? Hlasujte v ankětě Deníku pod článkem.

JAROMÍR JÁGR (hokej, 45 let)

Pokud si český sportovní fanoušek řekne veterán, pak ho napadne jedno hvězdné jméno. Koho jiného mezi ně zařadit než Jaromíra Jágra. Hvězdná „osmašedesátka" jde proti času. Nebo se mu spíše obloukem vyhýbá. V NHL válí už pěknou řadu let a dál přepisuje ve slavné zámořské soutěži historické tabulky.

„Svůj věk neřeším," řekl sice o svých 45. narozeninách, ke kterým si nadělil 1900. bod v NHL i výhru. Jenže právě jeho věk spojený s úspěchy, výkony, pílí a láskou k hokeji dělá z českého útočníka vzor pro mladé hráče. „Je skvělý. Určitě až jednou skončí, bude v hokejové Síni slávy," řekl na adresu své hvězdy trenér Floridy Tom Rowe.

Kdy to bude? Takové otázky už se Jágra raději ani neptejte. „Když jsem říkal, že budu hrát do padesáti, tak se mi všichni smáli. Ale já každý den pracuju na tom, abych to dokázal," uvedl bývalý hráč Pittsburghu, Washingtonu, Rangers, Philadelphie, Dallasu, Bostonu a New Jersey.

Jágr nefascinuje pouze svého trenéra a spoluhráče, ale celou NHL. „Jeho vášeň pro hru je neuvěřitelná. Když chcete hrát takto dlouho, je to ta hlavní věc. Navíc každý den na sobě maká, udržuje fyzičku. Abyste tohle zvládli, musíte hokej milovat," obdivuje ho brankář Henrik Lundqvist. „Jeho příprava je neuvěřitelná, mladí hráči z toho těží už jen tím, že ho můžou sledovat," dodal kouč Rowe.

Jenže, jak už to tak bývá, i Jágr musel něco obětovat. Zatímco jeho vrstevníci už si užívají „důchodu" a věnují se rodině, hvězdná „68" se zatím stále soustředí na sebe. „Pokud chcete zůstat tak dlouho u hokeje, musíte být i trošku sobečtí," potvrdil bývalý brankář Sean Burke, který chytal až do čtyřiceti.

Nepřehlédněte: Koukalovou po MS "zasypaly" noviny. Sama si ale raději přečte o druhých

ŠTĚPÁNKA HILGERTOVÁ (vodní slalom, 48 let)

Psal se rok 1988, když si odbyla reprezentační premiéru. Vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová od té doby startovala na šesti olympijských hrách, v Atlantě 1996 a v Sydney o čtyři roky později vylovila zlato. Ve své kategorii se stala dvojnásobnou mistryní světa a je dávno považovaná za vodáckou legendu.

Zdroj: Youtube

Ani to ale nebyl důvod, aby odešla do „sportovního důchodu". „Loni se mi příliš nedařilo, neměla jsem z toho dobrý pocit," přiznala. Po poradě s rodinou se prohlásila, že pokračuje! S jejími úspěchy by si už ve 48 letech mohla odpočinout a syna Luboše či neteř Amálii sledovat „pouze" ze břehu. Jenže ona se rozhodla jít dál proti času. „Nechci se trápit, já se chci bavit," prohlásila Hilgertová před olympiádou v Riu, na které nakonec chyběla.

Už dávno má český vodní slalom její nástupkyni. Kateřina Kudějová je mistryní světa, přesto sedmadvacetiletá reprezentantka tak dlouhou sportovní kariéru jako její vzor neplánuje. „Kluci se mi už smáli, že skončím dřív než Štěpánka," přiznala.

Slavní veteráni minulosti:Jerry Barber (golf, hrál ještě v 77 letech)
Salvador Reyes (fotbal, 71, let)
Gordie Howe (hokej, 52 let)
Merlene Ottey (atletika, 52 let)
Robert Jaworski (basketbal, 52 let)
Martina Navrátilová (tenis, 49 let)

RADEK ŠTĚPÁNEK (tenis, 38 let)

Na tenisových turnajích patří mezi nejstarší hráče na okruhu. Ani v 38 letech a po zdravotních lapáliích ale raketu na hřebík věšet nehodlá. Ač otázky na konec kariéry slýchá často. „Dokud mi bude fungovat hardware i software, můžu hrát dál," prohlásil někdejší osmý hráč světa.

A že lze potit krev na dvorci i v takovém věku dokazuje i jeho bývalý deblový partner Daniel Nestor. Ten je ještě o šest let starší. Když si v roce 2015 zahráli finále Australian Open, bylo jim dohromady osmdesát. „Radek má ohromnou energii," smekl Nestor před svým parťákem.

I ve dvouhře Štěpánek nadále prohání mladší soupeře a pro letošní sezonu si vytyčil jasný cíl: zabydlet se v první světové stovce a k bronzové olympijské medaili z Ria přidat další úspěchy. „Stále mám nač navazovat."

Vzorem může být i pro osmnáctinásobného grandslamového šampiona Rogera Federera. I ten svým fanouškům přislíbil, že pokud mu zdraví vydrží, na dvorcích ho uvidí minimálně do roku 2019. „Měl jsem půlroční volno, tak snad ještě dva, tři roky vydržím," prohlásila pětatřicetiletá legenda před letošním Australian Open, které nakonec ovládla.

Rekordní devatenáctý titulu z turnaje „Velké čtyřky" je lákadlem. „Největší šanci mám asi na Wimbledonu. Pak také na US Open," dodal hvězdný Švýcar.

Psali jsme: Svoboda na halovém ME nikomu nic nedaruje: Na závod chystám dynamit

KATEŘINA NASH (cyklokros, 39 let)

Kapitolou sama o sobě je i sportovní obojetník Kateřina Nash. Poté, co ukončila kariéru jako běžkyně na lyžích, začala se plnohodnotně věnovat horským kolům a cyklokrosu. Po Kateřině Neumannové se tak stal druhou Češkou, která startovala jak na zimních, tak i letních olympijských hrách.

A ač už Nash táhne na čtyřicítku, elánu má na rozdávání. Což předvedla na konci ledna na mistrovství světa v cyklokrosu, kde vybojovala po skvělé stíhací jízdě bronz. „Jsem hodně, hodně šťastná," radovala se z medaile. Na MS už druhé. Třetí skončila také před šesti lety.

Přitom už v roce 2010 chtěla ukončit kariéru. Jenže rok co rok si sportovní „důchod" oddaluje. A sklízí úspěchy…

I před další sezonou se ale opět nabízí stejná otázka. Prodlouží si kariéru? „Já osobně s ní o tom nemluvil. Podle mých informací by ráda jela listopadové mistrovství Evropy v Táboře," řekl Deníku čéf českého cyklokrosu Petr Balogh.

NORIAKI KASAI (skoky na lyžích, 44 let)

Je to takový „Jágra na lyžích". Noriaki Kasai je sice o nějaký ten měsíc mladší než česká hokejová legenda, je však podobně nezničitelný. Zatím co mladí skokané končí kariéru do pětatřiceti let, on plánuje získat olympijských kov ze Sappora 2026. Že jde o vtip? Omyl.

Dodnes ve Světovém poháru pravidelně boduje a i ve 45. letech dokázal porazit čtyřnásobného olympijského šampiona Simona Ammanna či nejlepšího Čecha Romana Koudelku.

Recept na sportovní dlouhověkost ale nezná. „Asi se budu muset rozřezat a udělat pitvu. T tajemství uvnitř mého děla jinak neodhalím," žertoval japonský veterán. „Ale nesnáším porážky," poukázal na jeden z hnacích motorů svého pětačtyřicetiletého stroje.

A je tu ještě jedno předsevzetí. Kromě zlata z OH si ve čtyřiceti usmyslel, že skákat vydrží do svých padesáti. „Pokud získá hry v roce 2026 Sapporo, chci doma určitě závodit," předsevzal si Kasai.

Čtěte také: VIDEO: Tenistům budou na turnaji v Brazílii nosit míčky psi

KIM COLLINS (atletika, 40 let)

Přírodním úkazem je i Kim Collins. Rodák z ostrovního státu Svatý Kryštof a Nevis se navíc věnuje sprintu. A to i ve čtyřiceti letech!

Ve svém věku by mohl být mnohým soupeřům otcem, tretry ale na hřebík zatím nepověsit a i nadále hodlá dál prohánět mladší kolegy na stadionech. Už před šestnácti lety vybojoval na mistrovství světa svou první medaili, v kanadském Edmontonu si na 200 metrů doběhl pro bronz. O dva roky později se už stal světovým šampionem na hladké stovce.

A ještě jedna perlička. Své maximum na 100 metrů si vytvořil dokonce až loni, tedy třináct let po zlatém úspěchu. „Občas se sám divím, je to neuvěřitelné. Je nádherné vědět, že moje tělo je pořád tak silné," řekl v únoru na mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě.

Zároveň prozradil i recept na svou sportovní dlouhověkost. „Jím zdravě, snažím se odpočívat a za ta léta jsem se naučil efektivně trénovat," namíchal „elixír mladí". Podle svých zkušeností časté trénování není pokaždé zárukou úspěchu. „Tělu se musí hlavně naslouchat," dodal.

Je tu ale ještě jeden, nejdůležitější, faktor. Sportovec nesmí ztratit motivaci. A tu Collins má. „Je to jednoduché. Atletiku prostě miluju," uvedl. „Ale souvisí to i s tím, že jsem v ní úspěšný. Kdyby se mi nedařilo, asi by to bylo jiné. Kdoví," dodal.

ERIK GUAY (alpské lyžování, 35 let)

Je mu sice teprve 35 let, ale v alpském lyžování je už považovaný za veterána. Jenže i tento „dědek na lyžích" ukázal, že věk je jen číslo. Na letošním mistrovství světa se stal překvapivým mistrem světa v superobřím slalomu a je historicky nejstarším světovým šampionem ve sjezdovém lyžování.

Pro Guaye je navíc zlato jakousi satisfakcí. V minulých letech se kanadský lyžař příliš neprosazoval, spíše laboroval s poraněnými koleny. Trpělivost se mu ale vyplatila a po šesti letech se dočkal druhého zlata z mistrovství světa (v Ga-Pa ovládl sjezd).

Dva týdny před letošním šampionátem se navíc dával dohromady po těžkém pádu. „Je to senzace. Všechna ta zranění se mi promítla v hlavě, hlavně ten nedávný pád," vyprávěl Guay.

Jak tedy namíchat recept na úspěch? Vezměte motivaci, talent, zdraví, odhodlání a tpělivost. Věk totiž roli nehraje…