Špotáková se ocitla ve vybrané skupině slavných atletů, jakými jsou třeba etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele, světový rekordman v maratonu Paul Tergat, ruská dálkařka a trojskokanka Taťjana Lebeděvová, švédská výškařka Kajsa Bergqvistová, světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell či světový rekordman v překážkovém sprintu Liou Siang z Číny.

"Samozřejmě mě to těší, jsou to ikony světové atletiky, strašně ráda bych se s nimi setkala a popovídala si. Chci vědět, jací jsou v normálním životě," přála si na úterní tiskové konferenci Špotáková, která teprve v loňském roce pronikla mezi úzkou atletickou elitu. "A tato smlouva by mi to mohla umožnit," dodala. S překážkářem Liou Siangem se již potkala, ale jen v rychlosti po jeho světovém rekordu loni v Lausanne se s ním vyfotila.

Špotákovou prý už nebavilo číst titulky v novinách, jak háže v Železného botách. její nový dodavatel nyní vytvořil po půlročním výzkumu speciální tretru, na jejímž doladěním se bude při mítinku v Eugene česká oštěpařka osobně podílet. Líbí se jí i design s červenou, černou a bílou barvou.

"Jsou takové bojovné, každý si jich hned všimne," řekla se zálibným pohledem na tretry. "Ale jméno by mi tam mohli vyšít," navrhla s úsměvem. A co udělá s tretrami slavného Železného? "Jsou na poličce, mám k nim vztah, zatím si je nechám," prohlásila jasně.

Účast na mítinku v Eugene je jednou z mnoha podmínek nové smlouvy. Špotáková se těší, neboť firma jí zaplatí letenku v business třídě a v Portlandu navštíví i centrálu Nike. "Bude to velká zkušenost. Navíc zase opráším angličtinu," usmívala se oštěpařka, jež v USA v začátcích své kariéry strávila roční pobyt, třebaže na něj nevzpomíná v dobrém.

Podobně kvalitní sériově vyráběné tretry stojí kolem pěti tisíc korun, cena speciálních bot pro Špotákovou se ale vyčíslit nedá. "Tretry jsou po oštěpu nejdůležitější. Navíc v těchto se mi háže dobře, měla jsem je na soustředění a jsem spokojená. Už se těším na poslední úpravu, po prvních třech závodech dotáhneme v Portlandu detailní věci," plánovala.

Nová a velmi atraktivní smlouva se prý rodila celý minulý rok. "Přesvědčovali jsme několik firem, že Bára má nakročeno v kariéře hodně daleko, ale tato společnost dala nejlepší podmínky. Bára je nejzajímavějším českým atletem," prohlásil atletčin manažer Libor Varhaník.

Špotákové, nyní nejdražší české atletce, vyplývají ze smlouvy určité povinnosti jako zmíněný start v Eugene, ale i mnoho bonusů. Může třeba nosit jakékoliv oblečení firmy. "Vyberu si na příští zimu na lyže, už se moc těším," plánovala milovnice snad všech sportů. Největší bonus v podobě finanční odměny by však přišel za olympijské vítězství. A k tomu může dojít již příští rok v Pekingu.