Cyklistický závod Kolem Švýcarska vyhrál americký veterán Levi Leipheimer. Bývalý pomocník legendárního Lance Armstronga se na první místo posunul v závěrečné časovce na 32 kilometrů, v níž skončil třetí. Celkově zvítězil s těsným náskokem čtyř sekund.

Sedmatřicetiletý Leipheimer byl před devátou etapou průběžně čtvrtý se ztrátou 1:59 minuty na Itala Damiana Cunega, kterého dnes porazil o 2:03. Vítěz Gira d'Italia z roku 2004 skončil v časovce až na 39. místě.

Závod, který slouží řadě jezdců jako důležitá příprava na Tour de France, skončil stejně jako začal - vítězstvím domácí hvězdy Fabiana Cancellary. Olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa ovládl časovku s náskokem devíti sekund před Němcem Andreasem Klödenem. Třetí Leipheimer zaostal o 13 sekund.

Až do konce časovky prý netušil, že by mohl závod vyhrát. "Jediné, co jsem postřehl, bylo, že na mě ředitel týmu v poslední kilometru křičel: 'sprintuj, sprintuj'. Znělo to naléhavě, tak jsem se snažil" líčil člen stáje RadioShack.

V cíli se mohl radovat z nejcennějšího úspěchu v kariéře, který přidal ke třem triumfům v závodu Kolem Kalifornie a prvenstvím v dalších etapových podnicích Dauphiné Libéré či Kolem Německa. "Byl to hodně náročný týden, samé hory, mnohem těžší než loňský ročník. Ani jednu etapu nedojel peloton pohromadě," uvedl Leipheimer.

Nejtěžší test od jarního příchodu do silniční stáje Quick Step má za sebou mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar, jenž skončil na 45. pozici. V časovce obsadil 80. příčku s téměř čtyřminutovým odstupem na Cancellaru.

Kolem Švýcarska, cyklistický závod (ProTour) - 9. etapa (časovka na 32,1 km):
1. Cancellara (Švýc.) 41:01, 2. Klöden (Něm.) -9, 3. Leipheimer (USA) -13, 4. Oliveira (Portug.) -25, 5. Danielson (USA) -38, 6. Larsson (Švéd.) -41, …80. Štybar -3:56, 106. Bárta -4:48, 129. König (všichni ČR) -6:10.

Konečné pořadí: 1. Leipheimer 31:45:02, 2. Cunego (It.) -4, 3. Kruijswijk (Niz.) -1:02, 4. Fuglsang (Dán.) -1:10, 5. Mollema (Niz.) -2:05, 6. Frank (Švýc.) -2:24, …45. Štybar -41:39, 82. König -1:05:03, 122. Bárta -1:30:44.