Štybar si dojel pro prvenství velmi přesvědčivě. Devětadvacetiletý člen belgické stáje Etixx-Quick Step zaútočil ze třetí pozice v závěrečném kilometru. V šestnáctiprocentním stoupání historickým centrem Sieny se nejprve prosmýkl kolem někdejšího vítěze Vuelty Valverdeho a zrychlením nedal šanci ani Van Avermaetovi.

Cílem na proslulém náměstí Piazza del Campo projel v dresu českého šampiona s mohutnými oslavnými gesty.

"Čekal jsem, že Valverde bude v posledních kilometrech útočit. Ale Greg mě překvapil a vyrazil dost brzy, pod nejstrmějším kopcem," líčil napínavý závěr závodu Štybar pro cyclingnews.com. "Pověsil jsem se za něj, ale věděl jsem, že ho musím nahoře předjet, jinak budu druhý. A já chtěl dneska hrozně vyhrát, tak jsem udělal maximum, abych se před něj dostal. Je to nádherné vítězství," uvedl bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

Bál se, že by mohl ztratit zuby

Díky Štybarovi slavila stáj Etixx-Quick Step v Sieně vítězství druhý rok po sobě. Loni vyhrál Strade Bianche Polák Michal Kwiatkowski, pozdější světový šampion v silničním závodu s hromadným startem.

"Jsem z toho vítězství naprosto nadšený. Je o to sladší, že jsem ráno na poradě byl pověřen rolí lídra týmu a ukázal jsem, že si takovou velkou zodpovědnost zasloužím. Byl to parádní závod. Miluju tyhle technické závody, protože to s kolem dobře umím, takže jsem byl ve svém živlu," liboval si Štybar na týmovém webu.

Den před závodem však řešil jiné problémy než cyklistiku, protože se mu uvolnila dočasná protéza, kterou má po loňské nehodě. "Museli jsme narychlo najít zubaře, který mi implantát pořádně přilepil. Měl jsem strach, že bych ty náhradní přední zuby někde ztratil. Ještěže jsem to udělal, jinak bych třeba nemusel vykouzlit takový úsměv v cíli na oslavu vítězství," žertoval.

Úspěch věnuje manželce a rodině

Při dojezdu na starobylé náměstí ho ovládla euforie. "Bylo to jako sen. Najednou jsem měl slunce ve tváři v téhle nádherné lokalitě, slyšel jsem skvělé fanoušky a věděl jsem, že už mi vítězství nikdo nevezme. Propukla obrovská vlna radosti, prostě neuvěřitelné pocity," rozplýval se devětadvacetiletý jezdec.

"Tohle vítězství je pro mě o to významnější, že přišlo po pádech a zraněních na Eneco Tour a v mém jediném cyklokrosu v sezoně. Trvalo mi dlouho, než jsem se znovu dostal na tuhle úroveň, o to víc si tohohle úspěchu cením. Chci ho věnovat manželce Ine a rodině, protože mě pořád velmi podporují," uvedl Štybar. Nyní ho čekají etapový podnik Tirreno-Adriatico a slavný jednorázový závod Milán - San Remo.

Smolně skončil závod pro australskou hvězdu Simona Gerranse. Při prvním startu po prosincové nehodě na horském kole a zlomenině klíční kosti mu tentokrát po pádu praskla loketní kost.

Cyklistický jednorázový závod Strade Bianche (200 km):

1. Štybar (ČR) 5:22:13, 2. Van Avermaet (Belg.) -2, 3. Valverde (Šp.) -18, 4. Vanmarcke (Belg.) -46, 5. Rosa -56, 6. Gatto (oba It.) -59, …11. Kreuziger (ČR).