Jak na to přišel? Jezdci belgické stáje Deceuninck-QuickStep už dlouho vadilo, že při cestách mezi závody nebo tréninkovými kempy je problém dostat se ke stravě pro sportovce. „V letadle nebo při cestách autem to není moc reálné. Dumal jsem o zdravém pokrmu, který by člověk mohl mít u sebe,“ vyprávěl Vakoč.

Při „svačinkovém byznysu“ spolupracuje s cyklistickým kamarádem, s nímž do juniorské kategorie závodil. Začali se problému věnovat, vzdělávat se, radili se s odborníky. „Seznámili jsme se lidmi, kteří pochopili, že jde o zdravou svačinu na cesty,“ pokračoval závodník, jehož záměr nezastavila ani loňská havárie s kamionem.

Z hobby je byznys

Produkt nazvaný Pokeat na bázi přírodních kyselin, bez škodlivé chemie a přidaných cukrů se dá koupit přes internet, na některých čerpacích stanicích a ve vybraných obchodech. „Už to není jen hobby. Začalo to dávat smysl v byznysu,“ prozradil pražský rodák.

V Česku stráví během roku jen pár týdnu, ale doma nezahálí. „Když mám volno, dokážu v hlavě ze závodů přepnout do jiné oblasti, a od cyklistiky si výborně psychicky odpočinout. Se zákazníky komunikujeme on-line a snažíme se vysvětlovat přednosti našeho lehkého pokrmu,“ pochvaloval si šestadvacetiletý silničář.

O přesnídávkách do kapsy se už mezi sportovci ví. „Když jsem byl na soustředění v Andoře, kluci se mě ptali, jestli mám po ně svačinky,“ usmíval se Vakoč.

Pyré v tubě s nakyslými ovocnými příchutěmi už prý vyzkoušel i jeho ostřílený týmový kolega Zdeněk Štybar, biker Ondřej Cink nebo chodkyně Anežka Drahotová. „Mně tenhle pokrm vyhovuje tím, že mám kam sáhnout, když třeba odpoledne dostanu žravý chutě a nechce se mi nic kuchtit.“

Zdravý životní styl

Cílovou skupinou ovšem nejsou primárně vrcholoví sportovci, ale spíš aktivní veřejnost a lidé, kteří pěstují rekreační sport. „Zaměřujeme se na sportovce pohybující se na horských túrách, lyžích, kolech. Zdravé jídlo se dá ale konzumovat i na civilních cestách nebo třeba v kancelářích, když člověk nestíhá,“ vysvětlil.

„Nechtěli jsme se vydat směrem potravinových doplňků určených pro závodníky. V této oblasti je prostor obsazený. Neměli jsme ani zájem konkurovat zaběhlým sponzorským firmám, jejichž výrobky jsou zaměřené na výkon,“ objasnil.

Ve svých aktivitách Vakoč s kolegou míří dál. „Nabízíme i kaši, která je připravená ke konzumaci po zalití vodou nebo mlékem,“ říká o dalším podnikatelském kroku mistr republiky, účastník Tour de France a OH v Riu.

Až jednou odloží závodní kolo, vidí v byznysu budoucnost. „V tuto chvíli mu věnuji volný čas mezi závody, ale rozhodně máme ambice, aby z toho časem byla plnohodnotná pracovní náplň. Baví mě to, zdravý životní styl mě naplňuje.“