Možná jste o něm slyšeli, určitě o něm ještě uslyšíte: právě v těchto dnech hostí Česká republika finále Světového poháru. Nejlepší závodnici planety se sjeli do Prahy a Českého ráje.

„Jsme doma. I proto bychom se chtěli předvést v nejlepším světle,“ uvedla tuzemská reprezentační jednička Vojtěch Král. Nebude to snadné. Přímé přenosy v televizi, turisté pletoucí se do závodu na tohle se nedá připravit.

Využitá kvóta

České dresy oblékne hned 24 orientačních běžců (to je maximální kvóta na základě žebříčků a pro pořádající zemi). Z domácích zástupců to dělá nejpočetnější výpravu. „Mladí závodníci se připravili a řekli si hlasitě o šanci,“ vysvětlil Radovan Novotný, šéftrenér týmu, pro něhož půjde o poslední akci u reprezentace.

Do České republiky přijelo 241 sportovců z 29 zemí. Nejdelší cestu měli borci z Nového Zélandu a Brazílie. A i oni se v minulých dnech ocitli v ulicích na dohled Hradu, aby trénovali na čtyři závody. Dnes začne finále poháru „vyřazovacím“ sprintem (ve Stromovce), následují smíšené štafety (na Petříně). Sobota je vyhrazená závodu ve skalách u hradu Valdštejn, finále vyvrcholí v neděli v centru Mladé Boleslavi.

Složité přípravy

„Tohle bude absolutní vrchol, na který bych rád pozval diváky. Slibuji, že se budou bavit. Hned po doběhu budeme znát vítěze Světového poháru,“ prohlásil šéf organizátorů David Aleš.

Mezi ženami se počítá s triumfem Švédky Tove Alexanderssonové, mužům zatím kraluje Matthias Kyburz ze Švýcarska. A pište si, že i ti nejlepší se na české terény těší.

Povedlo se vyřešit potíže s financemi, strasti přidělali ještě úředníci kvůli nejrůznějším povolením. „Vyřídit závody v Praze je čtyřikrát složitější než kdekoliv jinde. Organizaci jsme věnovali dva roky,“ řekl Aleš.

Češi mají s velkými akcemi řadu zkušeností v roce 2008 se na Hané konalo mistrovství světa (historicky první šampionát s živými televizními přenosy). A díky dobré pověsti tu bude MS v roce 2021.

Ale to je ještě daleko. Teď si lidé kolem „orienťáku“ přejí, aby se tuzemské naděje popasovaly s tlakem i dalšími nástrahami.