Dvojnásobný mistr Evropy Prskavec nejprve litoval dotyku v brance, protože jen kvůli dvousekundové penalizaci se zařadil až za Clarkea.
Kolem britského závodníka vzápětí začal shon u vážení, protože se ukázalo, že má o zhruba deset dekagramů lehčí kanoi oproti pravidlům.
"Je mi to trochu líto, protože takovéhle vítězství tolik netěší, když se rozhoduje až po závodu u rozhodčích," řekl Prskavec. "Taková chyba by se mu stávat neměla, nechápu, že si to nepohlídá. Na vodě to neudělalo vůbec nic," komentoval chybějících 100 gramů na hmotnosti soupeřovy lodě.
A další české naděje? Ondřej Tunka byl třetí, hned za úřadujícím mistrem světa a Evropy, jímž je Francouz Boris Neveu. Páté místo obsadil předloňský mistr světa z Prahy Vavřinec Hradilek.
Tunka musel dlouho čekat, než se dozvěděl, že se při pátém startu ve Světovém poháru poprvé dostal na pódium. "Není to takové, jako kdybych dojel a věděl, že mám medaili," poznamenal.
"Ale až půjdu na vyhlášení a všichni mi budou tleskat, to bude dobré," uvedl tréninkový parťák Prskavce. "Já jsem s tím po jízdě moc nepočítal, výsledek se dvěma šťouchy nebyl až tak dobrý, dost mě to překvapilo. Ale šťouchali všichni. Čistý čas jsem jel dobrý, s tím jsem byl spokojený. Dole už jsem docela riskoval," řekl.
Hradilek se o lepší výsledek připravil třemi chybami. "Je to páté místo ve finále Světového poháru po ne moc povedené jízdě, i když o těch šťouchách ani moc nevím, bylo to hodně natěsno," konstatoval stříbrný olympijský medailista. "Ale jsem rád, je to pro mě trochu odrazový můstek do dalšího průběhu sezony," prohlásil.
Ježek se pochválil, Hošková byla ráda
Osmatřicetiletý Ježek předvedl dvě bezchybné jízdy, v té finálové ještě zrychlil a porazil o 57 setin Benjamina Savšeka, slovinského mistra Evropy. Třetí skončil Brit David Florence, druhý český finalista Tomáš Rak byl desátý.
Ježek potvrdil skvělou formu z květnového mistrovství Evropy, kde vyhrál kvalifikaci, v semifinále byl čtvrtý, ale v závěrečné jízdě jej hrubá chyba v poslední brance připravila o medaili. Na domácí trati si závodník pořádajícího USK Praha desáté místo z Markkleebergu štědře vynahradil a podtrhl povedený návrat do národního týmu po roční pauze.
"Nebudeme si nalhávat, nejsem žádný mladý junák, který by říkal, že to všem tady nandá. Takže mě to těší hodně," prohlásil Ježek. "Vím, že mám na to jezdit ve špičce."
Hošková - světová šampionka z roku 2011 - vyhrála semifinále i se dvěma dotyky v brankách a po finále byla za čistou jízdu ráda.
Australanka Jessica Foxová, jež se před dvěma lety v Praze stala mistryní světa, byla pomalejší jen o 92 setin sekundy. Žádné jiné bezchybné jízdy žen dnes k vidění nebyly. Třetí byla Ana Satilová z Brazílie, Monika Jančová obsadila deváté místo.
Úspěch domácí reprezentace umocnily závody hlídek. Trojice kanoistů i kanoistek s Ježkem i Hoškovou vyhrály a kajakáře od nejrychlejšího času v soutěži týmů dělilo na druhém místě za Poláky pouhých 34 setin. Rozhodl jeden "šťouch".
Závod SP ve vodním slalomu v Praze-Troji:
Muži:
K1: 1. Prskavec (ČR) 88,74 (2 trest. sekundy), 2. Neveu (Fr.) -0,55 (2), 3. Tunka -1,92 (4), …5. Hradilek -5,01 (6), v semifinále 12. Hilgert (všichni ČR).
3xK1: 1. Polsko (Polaczyk, Okreglak, Popiela) 99,04 (0), 2. ČR (Prskavec, Hradilek, Tunka) -0,34 (2), 3. Slovinsko -3,89 (2).
C1: 1. Ježek (ČR) 90,68 (0), 2. Savšek (Slovin.) -0,57 (0), 3. Florence (Brit.) -1,65 (0), …10. Rak -7,98 (2), v semifinále 18. Mašek, 22. Jáně (všichni ČR).
3xC1: 1. ČR (M. Jáně, Ježek, Rak) 108,38 (4), 2. Británie -0,21 (4), 3. Německo -1,71 (4).
Ženy:
C1: 1. Hošková (ČR) 112,43 (0), 2. Foxová (Austr.) -0,92 (0), 3. Satilaová (Braz.) -4,39 (2), …9. Jančová -22,82 (8), v semifinále 13. Fišerová (obě ČR).
3xC1: 1. ČR (Hošková, Jančová, Fišerová) 141,32 (2), 2. Německo -13,17 (8), 3. Rakousko -13,65 (12).