„Jeden bez druhého bychom nebyli… Rivalita nás posouvala dál. Mahé se zasloužil o mou kariéru, i díky němu jsem byl silnější a silnější,“ nechal se slyšet Synek.

Kdo z nich byl vlastně lepší? Na to se těžko hledá odpověď. Každý z nich získal pět titulů mistra světa. Česká legenda má víc medailí, Novozélanďan má zase doma dvě olympijská zlata, zatímco Synek pod pěti kruhy nikdy nezvítězil.

Ondřej Synek
Synek o proměně ve funkcionáře: Hejty teď padají na mou hlavu. Sžívám se s tím

Na vrcholných akcích měl navrch zkušenější Drysdale. Dvanáctkrát jeli vedle sebe ve finále, Drysdale vyhrál sedmkrát, Synek pětkrát. Jen jednou se nepotkali ve finále, bylo to v roce 2013, tehdy Drysdale vypadl už v semifinále.

Příběh rivality, nezdolné vůle, ale i kamarádství se začal psát v roce 2005. To když oba přesedlali na skif po olympiádě v Aténách a poprvé se spolu utkali na MS. „Zpočátku tam byla jazyková bariéra, ale postupem času jsme ten vztah budovali a zkámošili jsme se,“  přiblížil Synek a jedním dechem dodal: „Normálně jsme se bavili, ale na vodě nějaké přátelství nepřicházelo v úvahu.“

Česká radost na novozélandském jezeře

Dějištěm prvního střetu dvou legend japonský Gif. O čtyři roky starší Drysdale se stal poprvé mistrem světa na skifu. A Synek? Jeho první medailí byl bronz. Od té doby Drysdale pravidelně Synka na světových šampionátech porážel.

V roce 2008 nejlepší český veslař konečně Novozélanďana porazil. Dokonce to bylo rovnou na olympiádě v Pekingu. Jenže zlato mu sebral Nor Olaf Tufte. Za další dva roky už ale poprvé dosáhl na nejcennější kov. Bylo to o to sladší, že Drysdalea porazil u něj doma na novozélandském jezeře Karapiro.

„Byl jsem rád, že jsem ho porazil u něj doma, navíc to bylo moje první vítězství na mistrovství světa. Atmosféra byla neskutečná, bylo to hrozně emotivní,“ zavzpomínal.

Zdroj: Youtube

Synek se zapsal do dějin jako první český mistr světa ve veslování. A právě tady se začaly překlápět misky vah na stranu našeho velikána. Drysdale se ještě jednou vzepřel. V roce 2011 oplatil Synkovi na šampionátu v Bledu porážku. Světový titul získal popáté a naposledy. Od té doby Synek ukořistil čtyři zlaté medaile.

Jeden z nejpamátnějších duelů se odehrál v roce 2012 na olympiádě v Londýně. Oba toužili po zlatu, to jediné jim ve sbírce chybělo. Vyhrát ale mohl jen jeden. A byl to Drysdale, jenž má jméno Mahé po největším ostrově Seychel, kde ho rodiče počali. Vyčerpaný šampion v cíli zkolaboval. Zklamaný Synek ale projevil svému přemožiteli úctu a respekt, poklekl u něj a pogratuloval mu.

Ondřej Synek ukončil kariéru.
Synek o konci kariéry: Na motorce v Albánii to dozrálo. Těším se, že zpomalím

Synek pak třikrát po sobě ovládl mistrovství světa. Jeho velká chvíle měla přijít v Riu 2016. Jenže vysněného olympijského zlata se nedočkal. Souboj s Drysdalem byl dopředu prohraný. Mohl za to zlomený obratel. I přesto český obr vybojoval bronz. A hora z Nového Zélandu obhájila zlato.

Poslední velká medaile 

O rok později Synek získal svoji poslední velkou medaili, když se stal popáté mistrem světa, čímž dorovnal Drysdalea. A tím se kruh uzavřel. Oba šampioni loni ukončili kariéru. Přesto se ještě naposledy postaví proti sobě.

Poslední den šampionátu v Račicích (25. září) pojedou exhibiční závod, který bude pro Synka oficiální rozlučkou. „Zavzpomínáme na staré časy. Domů poletí až v pondělí, dřív ho nepustím,“ plánuje Synek.