Seriál Léto v pohybu/II.

Můžete se za pár korun rozcapit v kempu, kde smrdí záchody, řve obskurní David z rádia od souseda a po zemi se válejí lahve a mastné papíry. Anebo si na pár dní za průměrnou měsíční výplatu pronajmout byt v řadovce jako na sídlišti.

Ale taky strávit pár dní ve vypulírovaném apartmánu s kuchyní, televizí a teplou sprchou. Pár metrů od vody, lesa, hřiště, půjčovny lodí, restaurace…

Pak jste správně na adrese: Loděnice Lipno.

„Jezdím sem moc rád, má nejlepší zázemí u nás,“ říká David Křížek, hvězda tuzemského námořního jachtingu, a častý návštěvník. Jen kousek odsud v maríně vystavuje svoji loď z legendárního závodu Transat.

„Mají tu perfektní halu s nastrojenými loděmi, a Lipno je naše nejlepší voda, rozlehlá s různými zákoutími,“ pochvaluje si podmínky pro trénink. „Příjemný bydlení, dá se tu dobře najíst,“ vypočítává dál.

Pak se ani nedivíte, že při každé příležitosti pomůže radou dětem i amatérům, co se tu pokoušejí ovládnout plachty. „Potkáme se na vodě, pokecáme, posedíme… K tomu okolí, regenerace, terény pro horská kola i blízko za kulturou do Krumlova. Ten revír mám fakt rád, cítím se tu jako doma,“ říká Křížek, jehož v pátek čeká svatba s nedávnou českou miss Lucií Váchovou.

Areál nabízí pět menších a dva větší plně vybavené apartmány pro čtyři až šest lidí, k tomu pár pokojů přímo v budově loděnice. Děti, anebo sportovní výpravy mohou přenocovat i ve spacáku v tělocvičně. „Většinou k nám jezdí Češi, rodinky nebo kluby na soustředění,“ vypočítává Šárka Hüttnerová, vedoucí a dobrá duše loděnice.

Zdejší Yacht klub nabízí materiál pro výuku začátečníků i pro trénink zdatnějších. „Máme surfová prkna i kajutové plachetnice.“ Ale ráhna nebo kormidla se nemusíte ani dotknout a přesto si týden od sportu neodpočinete.

Tak třeba na kole natočíte okolo celého Lipna skoro sto kilometrů. Dáte to na silničce, ale připravte se na pár náročnějších terénních úseků… Doporučuju raději výjížďku na silnice sousedního Rakouska. Bikové terény v okolí chce vyzkoušet a vybrat si podle nátury. Sjezdařský park na sjezdovce je spíš zpestřeníčko.

Sousední komplex Lipno Point nabízí sportovní halu na tenis a squash, k tomu wellnes nebo bowling. „Býváme z vody pěkně zmordovaní, užijeme si to tady,“ usmívá se Křížek.

V zimě dojdete k lanovce, nebo běžeckých stopám po svých a ještě dostanete slevu na permanentku. A letos místní koumáci vymysleli odmetací stroj a připravili na zamrzlé lipenské ploše dlouhatááánskou bruslařskou dráhu.

„Venku jsme grilovali maso a prodávali svařák. Sníh byl ještě na velikonoce,“ říká vedoucí areálu. Aby ne, Lipno leží ve výšce 776 metrů a pozor, i ve žhavém létě se tu nadechnete přece jen ostřejšího vzduchu. A kdo tu nepotkal průtrž mračen, asi tu nebyl.

„Ještě v dubnu, lidi se už opalovali, jsem jezdila na vodě v zimní bundě a pak pár hodin rozmrzala,“ vzpomíná Lenka Šmídová, další ze zdejších celebrit. „Už se těším, jak přijedu koncem srpna znovu s malou Viktorkou,“ dodává čerstvá mamina.

I ona teď naplňuje zdejší nepsané heslo: „všechno pro děti.“ Možná ji tu potkáte i 13. září na tradiční Borůvkové regatě…

LODĚNICE LIPNO

Tip: sportoviště s apartmány
Místo: Lipno nad Vltavou (z Prahy cca 3 hodiny, 210 km, přes Vyšší Brod i Frymburk)
Atrakce: plachetnice, surfy (100 metrů do přehradní nádrže), lukostřelba, okolo vede stezka pro inline brusle, do pěti minut odsud turistické cesty a trasy na bike, bobová dráha, minigolf. V blízké hale tenis, squash, wellness, bowling, půjčovna kol. Do 15 minut odtud krytý vodní minisvět.
Ceny: přes prázdniny osoba 900 Kč/noc, zbytek roku 800 Kč/rok (využití materiálu na vodu zdarma).
Další služby: restaurace v areálu, dalších několik v dosahu Lipna, dětská hřiště, psi 30 Kč/den
Doporučení: ideální pro několikadenní pobyty s celou rodinou, nebo sportovní soustředění
Info: www.lodenicelipno.cz