V příběhu Terezy Fišerové se v rychlém sledu vystřídaly slzy radosti a smutku. Nakonec se však vodní slalomářka přece jen raduje a doplní český olympijský tým. Důvodem je to, že se Britové rozhodli nevyužít extra kvótu v kayak crossu, protože dvě jejich nejlepší závodnice zároveň soutěží na kajaku i kanoi.

Místo tak připadlo Česku, a to díky čtvrtému místu Terezy Kneblové v olympijské kvalifikaci v Praze. A podle domácích nominačních kritérií bude v Paříži závodit právě Fišerová. „Jsem opravdu nadšená. Když jsem si ráno přečetla zprávu, měla jsem obrovskou radost,“ usmívala se. „Podruhé se podívám na olympijské hry, ale ve Francii to bude něco úplně jiného. Těším se hlavně na tu atmosféru, která v Tokiu trochu chyběla.“

V Troji trvala eufórie jen pár minut

Fišerová si na svou místenku do Paříže musela počkat. Při nedávné olympijské kvalifikaci v rámci Světovém poháru v Troji ji přímý postup nevyšel. Ve hře byla poslední místa v kayak crossu a jen tři první ženy a tři první muži je mohli pro svou zemi vybojovat. Navzdory tomu, že se Fišerová do finálových neprobila, naději jí dala Tereza Kneblová.

A ta si ve finále vedla skvěle, cílovou fotobuňku proťala jako první. Fišerová se na břehu se svými blízkými radovala. Jenže eufórie trvala jen pár minut. Arbitři záhy rozhodli, že Kneblová neprojela podle pravidel jednu z branek. Přerozdělení olympijských místenek však Fišerovou na OH nakonec poslalo.

„Je pravda, že už po svěťáku v Praze jsem měla informaci, že nemám přestávat trénovat, protože existuje malá naděje. Tak jsem trénovala, čekala a doufala. Byla jsem připravená na obě varianty a nebyla bych smutná, kdyby to nakonec nevyšlo. Ale ono to vyšlo!“

Matelová bude hrát pod pěti kruhy už potřetí

Do Paříže se podívá i stolní tenistka Hana Matelová. Čtyřiatřicetiletá hráčka se kvalifikovala ze světového žebříčku. Ve dvouhře se pod pěti kruhy představí potřetí. Startovala už v Riu de Janeiro a Tokiu.

Matelové několikrát unikl postup z kvalifikačních turnajů, naposledy v květnu v Sarajevu. V žebříčku je aktuálně na 76. místě a dostala se mezi 12 hráček, které doplnily startovní listinu. Rozhodující body vybojovala před několika týdny na turnaji v Argentině.

Další novou olympioničkou je taekwondistka Dominika Hronová. V kategorii do 57 kg sice přímý postup nevybojovala, když na březnovém kvalifikačním turnaji v Sofii v semifinále nestačila na favorizovanou Rusku Taťjanu Mininovou. Nakonec se držitelka bronzu z Evropských her v Krakově do českého týmu dostala.

Na poslední chvíli si olympijskou účast na závěrečném kvalifikačním turnaji v Antalyi vystřelil pátým místem v reflexním luku také Adam Li. Po uzavření kvalifikačního žebříčku získali cesty do Paříže dva střelci - pistolář Matěj Rampula a skeetařka Barbora Šumová, stejně jako vzpěrač v nejtěžší hmotnostní kategorii nad 102 kg Kamil Kučera.