Šestnáctka účastníků je stejně jako na minulém šampionátu v Göteborgu rozdělena do dvou výkonnostních kategorií po osmi. Skupinu C tvoří Dánsko, Slovensko, Polsko a Austrálie, v "déčku" se představí Kanada, USA, Singapur a Thajsko. Dva úspěšné celky z obou skupin budou hrát v osmifinálové části z týmy ze skupin A a B

"Myslím, že je to velmi těžká skupina. Podle mého názoru světová špička nejsou první čtyři týmy a za nimi zbytek, ale určitě je minimálně top 6 týmů, mezi které tedy řadím ještě Norsko a Lotyšsko," řekl trenér českých florbalistů Radim Cepek oficiálním stránkám Českého florbalu.

"Dejme tomu, že Švédsko a Finsko jsou odskočené od těch ostatních, takže Švýcarsko, Česko, Norsko a Lotyšsko tvoří jakýsi druhý sled za těmi dvěma severskými týmy. Čeká nás tedy pořádný zápřah. Hrajeme již ve skupině s mistry světa, které je velice těžké porazit, a k tomu máme hned další dva těžké soupeře," doplnil Cepek.

Na druhou stranu očekává v základní části dobrý test. "Znamená to i super kvalitní zápasy hned od začátku turnaje. Stejně jako na minulém šampionátu, kde jsme měli silné Švýcarsko, silné Norsko a v té době ještě relativně silné Estonsko," uvedl Cepek.

Skupina s osminásobnými mistry světa Švédy podle něj výrazně snižuje naděje na první místo ve skupině. "V tom je ten los, nechci říct krutý, ale hodně náročný. Jestliže chceme hrát o medaile, tak musíme týmy jako Norsko a Lotyšsko porazit a skončit druzí ve skupině, abychom měli dobrou výchozí pozici do dalších bojů," doplnil kouč.

Před soupeři mají obhájci bronzu respekt. "Náš cíl bude skončit na prvním, či druhém místě, abychom pak mohli směrem k play off mít dobrou výchozí pozici. Bude k tomu samozřejmě směřovat veškerá příprava. S Norskem máme dlouhodobě zápornou bilanci a Lotyšsko nás na mistrovství světa už také porazilo. Příprava tedy bude velmi důležitá," uvedl Cepek.

Historicky 11. světový šampionát se bude konat v Lotyšsku premiérově. Na programu je od 3. do 11. prosince.

Los základních skupin MS florbalistů v Rize (3.-11. prosince 2016):

Skupina A: Švýcarsko, Finsko, Německo, Estonsko.

Skupina B: Švédsko, ČR, Lotyšsko, Norsko.

Skupina C: Dánsko, Slovensko, Polsko, Austrálie.

Skupina D: Kanada, USA, Singapur, Thajsko.