Ani fotbalová Premier League, ani druhá liga v Angole. Ani NHL, ani tenisové turnaje, mlčí i basketbal, házená, volejbal a další sporty. Mrtvolné ticho. Není však absolutní: jako vždy a všude, i zde se najde výjimka potvrzující pravidlo. Mužem, který se o to postaral, je autoritářský běloruský prezident Alexandr Lukašenko. 

On-line ke koronaviru ZDE.

Jak to? Zatímco se celý svět třese strachy před následky pandemie koronaviru, kníratý mocnář se smrtící nemoci vysmívá. „Je lepší zemřít vestoje než žít na kolenou,“ řekl Lukašenko, když se o víkendu osobně zúčastnil hokejové exhibice v Minsku. „Copak tu vidíte létat nějaké viry?“ bagatelizoval nemoc Covid-19.

Kvůli ní se po celém světě ruší nebo odkládají soutěže, zatímco v Bělorusku se hraje. Dokonce s diváky na tribunách. Včera večer byl na programu třetí duel finálové série hokejového play-off (mimochodem, Juňost Minsk vyhrál na ledě Šachťoru Soligorsk před 880 diváky 2:1 po prodloužení a stejným poměrem vede i v sérii), nezastavila se ani fotbalová liga. Některé zahraniční stanice dokonce začaly kupovat televizní práva. 

V zemi, někdy označované za poslední evropskou diktaturu, totiž o všem podstatném rozhoduje prezident. A když ten pandemii bagatelizuje a jako nejlepší lék označuje práci na poli a pití vodky, sportovci musejí následovat. Byť se dá předpokládat, že ne všichni do toho jdou dobrovolně. Srovnání se zahraničím totiž bije do očí. 

„Co vím, tak kluci moc hrát nechtějí. Nejen cizinci, ale i Bělorusové. Logicky mají obavy o zdraví. Jenže je to tak, že sami od sebe toho nenechají,“ popsal situaci pro web hokej.cz bývalý útočník Jaroslav Kristek, který v Bělorusku několik let hrál a zůstává v kontaktu se svými spoluhráči.

Ale pozor, některé sportovní turnaje se nadále konají dokonce i v Česku. Včera a předevčírem v Praze pokračoval seriál stolních tenistů TTstar series za účasti osmi elitních hráčů. Pro zajímavost: zvítězil Tomáš Konečný, semifinalista letošního mistrovství ČR.

Účastníci patří k tuzemské špičce a v seriálu si mohou přijít na docela slušné peníze (odměny na každém turnaji jsou bezmála 90 tisíc korun).
Pořadatelé zdůrazňují, že situaci ohledně koronaviru berou velmi vážně. „Museli jsme zavést mnoho přísných bezpečnostních a hygienických opatření, které musí všech osm profesionálních hráčů turnaje i organizátor akce dodržovat jak v hale, tak mimo ni,“ uvedli. Deset procent z prize money jde navíc na projekty zaměřené na boj s nemocí. 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník