Je to teď deset let, co měl geniální golfista tuto nehodu. Co nejdřív vypadalo jako maličkost, se brzy rozrostlo v nevídanou aféru obřích rozměrů. Nešlo přitom jen o samotného Woodse. Ukázalo se, jak mocná jsou média, která dokážou z vyhlášeného slušňáka udělat přes noc naprostého vyvrhele, a zároveň jak bezmocní jsou i slavní a bohatí proti drbům a dohadům.

K čemu tehdy před deseti lety vlastně došlo? Woodsova manželka Elin si prošla jeho mobil a zjistila, že má milenku. Došlo k hádce, a když se golfista pokusil opustit dům, havaroval. To k rodinné půtce okamžitě přivábilo širokou pozornost: Woods si až doteď žárlivě hájil soukromí a najednou byly všude fotky jeho domu, auta i rodiny.

Následovalo jedno šokující odhalení za druhým. Woodsových milenek totiž valem přibývalo a ukázalo se, že tehdejší světová jednička nebyla rekordmanem jen na golfovém hřišti. Až dosud přitom Woods platil za vzorného manžela a otce rodiny. O to větší bylo zklamání americké společnosti, která si na svých hrdinech tolik (někdy až přehnaně) zakládá.

Pád z piedestalu

„Byl jsem nevěrný, měl jsem mimomanželské poměry. Podváděl jsem,“ přiznal pak na tiskové konferenci, kde svou vinu oficiálně přiznal. Uvedl také, že se léčil ze závislosti na sexu a že mu jeho sláva přerostla přes hlavu. „Věděl jsem, že se chovám špatně, ale přesvědčil jsem sám sebe, že normální pravidla pro mě neplatí.“

Slavných sportovců s problémy v osobním životě je dost, proč tedy právě Woodsův případ vzbudil takový ohlas? Především kvůli tomu, že až do té doby si pečlivě budoval zcela opačnou pověst ledově klidného profesionála, zodpovědného dříče a vzoru pro mládež. Woodsova kauza jasně ukázala, že ve sportu dnes už zdaleka nejde jen o samotné výkony a výsledky. Důležitý je i příběh, ve kterém jsou zabalené.

„Nemám rád slávu. Vždycky jsem ji nesnášel,“ řekl Woods nedávno v rozhovoru pro CNN. „Mám kamarády, kteří jsou miliardáři. Jsou velmi úspěšní, mají skvělá letadla a ohromné jachty a neuvěřitelné domy. Když ale vyjdou na ulici, nikdo je nepozná. Zato já?“ posteskl si muž, který si v uplynulých deseti letech prošel ne-li peklem, tak přinejmenším očistcem.

Když totiž praskly jeho nevěry (a samozřejmě přišel ostře sledovaný rozvod), rázem přestal být miláčkem Ameriky. Opouštěli ho sponzoři, kdekdo ho kritizoval nebo si utahoval z jeho nezřízeného sexuálního apetitu. Na veřejnost unikaly četné pikantní podrobnosti, včetně jeho poněkud pubertálních esemesek milenkám.

Woods se ještě nějaký čas držel mezi golfovou špičkou, v roce 2013 se dokonce na chvíli vrátil do čela žebříčku. Pak ovšem přišla doba nefalšovaného temna.

Pohádkový návrat

K osobním problémům se přidala zranění. Někdejší neporazitelný golfista absolvoval čtyři operace zad, pořád však trpěl takovými bolestmi, že občas ani nemohl vstát z postele. Přišly deprese a také závislost na lécích proti bolesti. Když jednou pod jejich vlivem řídil, byl zatčen a policejní fotka Woodse po zadržení obletěla svět: díval se z ní unavený a zjevně zmatený chlap. Zdálo se, že s kariérou jednoho z nejtalentovanějších sportovců moderní doby je definitivně amen.

„Je neuvěřitelné, čím si Tiger v posledních deseti letech prošel. Je to stejně tak fascinující jako to, co dokázal předtím,“ řekl jeho někdejší velký rival Rory McIlroy. Woods se totiž ani v nejtemnějších chvilkách nevzdal. Od roku 2018 se pokoušel o návrat a neustále se zlepšoval, až nakonec letos v dubnu senzačně vyhrál Masters. Šlo o jeho patnáctý titul z majoru v kariéře a první od roku 2008.

Pohádkový příběh o znovuzrození odepsané superhvězdy byl u konce. „Je to nejskvělejší comeback v historii sportu,“ ozval se basketbalista Stephen Curry. „Když jsem viděla Tigerovo vítězství, rozplakala jsem se. Nic podobného jsem ještě nezažila,“ přidala se tenisová legenda Serena Williamsová.

Woods se netají tím, jak ho uplynulá dekáda změnila. Už není tak chladný a odtažitý. Častěji se na veřejnosti směje, projevuje emoce. Zároveň ho potěšilo, že jeho dvě děti (dcera a syn) ho konečně viděly vyhrát velký turnaj - jeho předchozí triumfy totiž nezažily. „Už pro ně nejsem jen golfista z Youtube,“ smál se Woods. Muž, který zažil sešup z vrcholu až na dno a dokázal se prokousat zpět.