Třiadvacetiletý Slovinec bude na nejtěžším etapáku útočit na třetí triumf v řadě. To se v minulosti povedlo jen takovým velikánům jako Eddy Merckx, Miguel Indurain nebo Chris Froom.

Lídr týmu UAE Emirates patří k největším favoritům 109. ročníku Grande Boucle. V letošní sezoně ovládl Tirreno–Adriatico, Kolem Emirátů, Strade Bianche a Kolem Slovinska. Vrchol má přijít právě na Tour.

„Kdo by nechtěl žlutý dres? Když si ho můžu vzít, vezmu si ho. Žlutému trikotu nikdy nemůžete říct ne,“ nechal se slyšet Pogačar.

O žlutý dres může Pogačara připravit krajan Primož Roglič. Tomu přede dvěma lety uniklo celkové prvenství až v předposlední etapě. „Neřeším, jestli Tadeje porazím, ale jestli vyhraju Tour,“ pronesl.

Pogačara bude nahánět s parťákem Jonasem Vingegaardem, loni druhým. „Naším cílem je, aby jeden z nás vyhrál Tour. Klidně to můžu být já,“ zvolala hvězda nabušeného týmu Jumbo-Visma. „Dokud budeme spolupracovat, věříme, že ho můžeme porazit,“ doplnil Roglič.

V pelotonu nebudou chybět i stálice Peter Sagan, Geraint Thomas nebo Chris Froome, který Tour čtyřikrát vyhrál. „Mimořádně jsem dřel a dám do toho všechno.“ Zato žádný Čech se letos žlutého cirkusu nezúčastní. Stane se tak poprvé od roku 2018.

Tour startuje páteční časovkou v Kodani. Rušno ale bylo už dnes, kdy proběhla razie u týmu Bahrajn Victorious, Tam působí jako sportovní ředitel Roman Kreuziger, který ale na Tour není. Policie nic nezabavila.

Cyklisté odjedou v Dánsku tři úvodní etapy. Kromě Dánska a Francie zavítá Tour také do Belgie a Švýcarska. Peloton čeká více než 3300 kilometrů, než se jezdci dostanou do cíle v Paříži. V itineráři Tour nechybí výšlapy na Alpe d'Huez nebo Col du Galibier. Závěrečná etapa s dojezdem na Champs-Élysées je na programu 24. července.