Už během listopadových závodů přepisovala Lia Thomasová univerzitní rekordy na 100, 200 i 500 metrů volným způsobem a dalo se čekat, že na americkém univerzitním mistrovství vyhraje.

Ester Ledecká se zlatou medailí ze zimní olympiády v Pekingu.
Prémie za zimu? Nejvíc z Čechů vydělala Ledecká, světu kraluje Odermatt

Ještě v roce 2019 byla Lia Thomasová mužem se jménem Will, nyní ale závodí mezi ženami. Pravidla vysokoškolských závodů říkají, že Thomasová mezi ženami opravdu závodit může, protože podstoupila alespoň jeden rok hormonální léčbu, soupeřky ale její účast velmi těžce nesou.

Po hladkém vítězství na 500 metrů volným způsobem, kdy Thomasová nadělila druhé Emmě Weyantové 1.75 sekundy, se proti transgender plavkyni vymezili ostatní závodnice - na stupních vítězů se zbytek plavkyň fotil se čtvrtou Brooke Fordeovou, osamocená Thomasová jen přihlížela na zlaté pozici. Kritika přišla i pár dnů po závodě.

Zdroj: Youtube

„Ve finále univerzitního mistrovství NCAA jsem skončila sedmnáctá, což znamená, že jsem se do něj nedostala o jednu pozici. Kvůli mému věku to bylo moje poslední univerzitní mistrovství, a já se cítím frustrovaná," začala svůj příspěvek Maďarka Réka Gyorgyová, která startovala na olympiádě v Riu v roce 2016.

Vadí i společné šatny

„Mám pocit, že mi bylo odebráno finále kvůli rozhodnutí NCAA nechat soutěžit někoho, kdo není biologicky ženou. Žádám NCAA, aby si vzala čas na přemýšlení a změnila pravidla, vcítit se do role biologických žen, kdyby byla v naší kůži a závodila proti ní transgender plavkyně. Štve mě to," řekla Gyorgyová rázně.

A nejen ona. Už před mistrovstvím se proti Thomasové ostře vymezila řada ostatních závodnic. „Je to rozhodně nepříjemné, protože Lia má stále mužské části těla a stále ji přitahují ženy. Více plavkyň to řešilo s trenéry, ale stále se s tím nic nedělá. Bylo nám řečeno, že Liu ze šatny nemůžeme dostat. Prý se s tím nedá dělat nic, nemůžeme si vzít sólo šatnu," ulevila si například jedna ze závodnic týmu Upenn, za který plave právě i dvaadvacetiletá Thomasová.

Český sprinter Petr Svoboda.
Úspěch i bez medaile. Atleti na halovém šampionátu (ne)zářili, šokovala Afrika

Účinkování Thomasové mezi ženami vyvolává ve sportovním prostředí bouřlivé diskuze v tom, jestli by transgender závodnice neměly mít vlastní kategorie.