Dalšími soupeři českého celku budou Ukrajina a Makedonie, kterou reprezentace přivítá v sobotu v Plzni. Půjde o odvetu za červnové play off o MS, v němž balkánskému týmu pomohli k účasti na šampionátu i nepřesní rozhodčí. Na Euro v roce 2018 do Chorvatska postoupí první dva celky z každé ze sedmi kvalifikačních skupin a nejlepší tým z třetích míst.

"Ta skupina je vyrovnaná. Není tam vyložený outsider a ani top tým z první čtyřky pětky. Není tam úplně jasný favorit, jako když jsme měli ve skupině třeba Francii," řekl novinářům jeden z dvojice českých trenérů Jan Filip.

S Jíchou a Horákem kvalita stoupá

"Cílem našeho snažení je jednoznačně postup, nic jiného ani nemůže být. Myslím, že tým už dva roky zraje a právě i zápasy s Makedonií mi minulou kvalifikaci ukázaly, že jdeme správným směrem," uvedla spojka Ondřej Zdráhala. "Pokud budou Filip s Pavlem zdraví, tak síla našeho týmu ještě stoupne a my budeme v červnu příštího roku slavit postup," dodal.

Právě návrat Jíchy s Horákem by měl zvětšit české šance. Prvně jmenovaný nastoupí za národní tým po roce. "Hráčská kvalita se jejich návratem zvýšila. Dostali jsme nějakých 300 utkání v nároďáku a spoustu velkých zápasů, které oba odehráli. To je určitě velký posun," řekl druhý z trenérů Daniel Kubeš. "Akorát je problém, že oba tu nějakou dobu nebyli a je málo času je zařadit zpět do našeho systému. To je trochu problematické," dodal Kubeš.

Seveřané mají obrovskou kvalitu

Island je favoritem, přestože vloni v lednu ho dokázal český celek na světovém šampionátu v Kataru i díky jedenácti brankám Jíchy velmi nečekaně zdolat 36:25. Na letošním mistrovství Evropy skončili Seveřané třináctí. "Zápas v Kataru byl extrémní, hlavně v první půli nám vyšlo vše, na co jsme sáhli. Islandu naopak prakticky nic. Takový zápas se bude těžko opakovat," mínil Filip.

"Jejich tým má obrovskou kvalitu, pravidelně se účastní evropských a světových šampionátů. Nějací hráči tam skončili, ale obměna nebyla tak veliká jako třeba u nás. Je to velmi kvalitní tým, ale když zahrajeme na hranici našeho maxima, máme šanci být úspěšní," dodal Filip.

Zápas v Reykjavíku začne ve 20:30. Z osmnáctičlenného kádru se na Islandu nedostane na Petra Šlachtu a Milana Kotrče.

ČTĚTE TAKÉ: Do kvalifikace ME i s Jíchou, opora házenkářů je v nominaci po roce