Bývalý úspěšný závodník ze zlaté éry československého cyklokrosu a držitel bronzové medaile z MS 1983, vedl českou reprezentaci mezi roky 1997 a 2010, tedy v období, kdy Češi ze šampionátů ještě vozili medaile.

„Jsem v pozici šéftrenéra, Petr Dlask dál zůstává trenérem. Dal jsem si podmínku, že u reprezentace zůstane. Léta jezdil v Belgii, má tam kontakty. Bude působit i jako manažer při vyjednávání zahraničních startů a dalších nezbytností. Spolu budeme na všech závodech a soustředěních,“ prozradil čtyřiašedesátiletý kouč.

Profesionální cyklista Roman Kreuziger oznámil ukončení aktivní kariéry. Od nové sezony bude sportovním ředitelem stáje Team Bahrain Victorious.
Končím, oznámil Kreuziger. Dával jsem tomu maximum, ale už mi to nešlo jako dřív

V jaké kondici se nachází český cyklokros?
V elitní kategorii to není moc slavné. Výhry v domácích závodech nejsou měřítkem. Trochu konkurenceschopný je Michael Boroš. Máme však hodně nadějí mezi kluky i holkami v mladších ročnících. Na nich budeme stavět a třeba z nich vyrostou závodníci, kteří budou jednou bojovat o medaile.

Petr Klouček.Petr Klouček.Zdroj: Deník/Kamil JášaNetrpí cyklokros tím, že jsou závodníci přetahováni k závodům horských kol?
Nechci, aby cyklokrosaři odcházeli. A potěšilo by mě, kdyby se vraceli zpátky. Například Jan Zatloukal byl před dvěma lety třetím juniorem na svěťáku v Táboře, ale zlákali ho na biky a výkonnostně ustrnul. Osobně si myslím, že by ho cyklokros mohl nakopnout. Na druhou stranu ve světové špičce jsou Nizozemec Mathieu van der Poel a Brit Thomas Pidcock, kteří jsou schopní vyhrávat klasiky na silnici, výborní jsou na horských kolech i v cyklokrosu. V jejich případě platí okřídlený výrok, že cyklistika je jen jedna.

Ondřej Cink
Cink: Co tě nezabije, to tě posílí. Doufám, že Paříž bude můj vrchol

Dá se z toho vzít nějaké poučení?
Silničářům i bikerům může cyklokros prospět. Jezdí se v době, kdy jejich disciplíny mají pauzu. Přestávka mezi starty by se jim tak zkrátila a nemuseli by se dostávat do závodní intenzity. Známí závodníci prošli krosem. O Zdeňkovi Štybarovi je všeobecně známé, že byl cyklokrosovým šampionem, v terénu ale začínal i Roman Kreuziger. A dvojnásobný mistr světa Julian Alaphilippe má ze šampionátu v Táboře v roce 2010 juniorské stříbro.

Stále neuzavřela úžasnou kariéru v USA žijící Kateřina Nash. Spoléháte ještě na služby třiačtyřicetileté veteránky?
Formu asi má. Na začátku sezony pojede v USA tři světové poháry. Mohla by se prosadit, protože tam z Evropy obvykle nepřijedou nejlepší cyklokrosaři. Nedávno slíbila, že chce jet světový šampionát, který se koná na konci ledna v americkém Fayetteville. Tam by se rozloučila s kariérou a pak se chce naplno věnovat funkci viceprezidenta UCI.

Cyklista Petr Vakoč se rozhodl ukončit prefesionální kariéru na silnici.
Unikl smrti, dokázal se vrátit na vrchol. Teď Vakoč překvapivě ukončil kariéru

Kdy se může posun ve výkonnosti českých cyklokrosařů projevit?
Při listopadovém světovém poháru v Táboře ani na lednovém šampionátu se toho nedá moc očekávat. Na domácím mistrovství světa v roce 2024 už ale budeme chtít nějakou medaili získat. Do té doby by se mohli nadějní junioři vyjezdit a v Táboře něco urvat. Zatím však budeme spokojení s dílčími výsledky mladíků v popředí výsledkové listiny.

Myslíte, že je možné prosadit proti suverénům z Belgie a Nizozemska?
Jsou velice silní. Ale pozor, to platí hlavně na jejich tratích. Jakmile se závodí někde mimo Benelux, už to většinou není taková sláva.