Nejvíce si ale váží úspěšně zvládnuté kvalifikace na MS na Havaji v Xterra terénním triatlonu. Vedle sportu se také intenzivně věnuje práci s dětmi z dětských domovů a sociálně slabých rodin.

V dětství tíhnul Tomáš Slavata hlavně k běhání, k triatlonu se dostal až později. „Po revoluci jsem jednou viděl v televizi záznam triatlonu. Obdivoval jsem, jak sportovci dokáží střídat disciplíny a pokořují dlouhé vzdálenosti," vysvětlil Deníku Slavata, jak začala jeho triatlonová kariéra. Dnes míří jeho sportovní cíle na ty nejvyšší mety. „Moc bych si přál vybojovat kvalifikaci na havajského Ironmana, nejtěžší triatlon planety," svěřil se pražský rodák.

Pomohl mu otčím

Cesta na sportovní kolbiště byla pro Tomáše Slavatu hodně křivolaká. Jeho rodina byla ve velmi špatné špatné situaci. Otce Slavata nikdy nepoznal a jeho matka byla na výchovu tří malých dětí sama. Triatlonista dnes sám říká, že se za svůj tehdejší život stydí. Podle svých slov trávil dětství na ulici a byl typickým městským „sígrem".
Když mu bylo šest let, vstoupil do jeho života další z celé řady nevlastních otců, Karel, úspěšný vzpěrač a zápasník v řeckořímském stylu. „Tenkrát pro mne bylo normální, že někdo do mého života přišel a za chvíli zase odešel. Karel byl ale jiný než ti ostatní. Ukázal mi, že se dá ve sportu nalézt mnohem více než jen úspěch a pomohl mi nasměrovat energii tím správným směrem," popsal zlomový okamžik svého života Slavata.

Snažím se dětem ukázat, že musí bojovat

Právě jeho vlastní zkušenosti z dětství jej později přivedli k práci s dětmi, za kterou ho v roce 2009 ocenil i Mezinárodní olympijský výbor. „Když jsem vychovával své dva synovce z dětského domova, tak jsem si postupem času uvědomil, co se mi už v jedenadvaceti letech povedlo, že jsem se nevzdal. Dnes se snažím co nejvíce dětem kolem sebe ukázat, že musí bojovat. Tak jako se to jednou povedlo mě samotnému a zachránil jsem sám sebe i přesto, že jako každý člověk svádím své vnitřní boje," prozradil Deníku sportovec.

V současné době zaštiťuje Tomáš Slavata existenci dvou sportovních oddílů, Atletiku Řepy a Atletiku Tábor, a podílí se na organizaci mnoha sportovních akcí pro děti ze sociálně slabého prostředí. V nedávné době například pořádal za přispění Nadačního fondu Albert amatérskou sérii triatlonových závodů Albert triatlon tour, jejíž finále se konalo 9. září v Praze.

„Snažím se prostě vynaložit co nejvíce energie do všeho, co mne samotnému v dětství chybělo," vysvětlil Slavata, který by rád v budoucnu vybudoval při Atletice Tábor malou ubytovnu, kde by mohli děti společně trávit čas. „Chtěl bych dát všemu, co dělám, určitou střechu, abych dokázal děti lépe sdružit a spojit v cestě za jejich snem. Chtěl bych jim ukázat, že jsme na ně nezapomněli," přál si v rozhovoru pro Deník český triatlonový reprezentant.

ŠTĚPÁN ŽÁDNÍK