Mužská jednička Filip Ospalý se proto může v klidu chystat na květnové mistrovství Evropy. A dvě dámy – Lenka Zemanová s Vendulou Frintovou si na světových pohárech mohou jen zvyšovat sebevědomí.

„Nic mě netlačí, ale to víte, že by úspěch hodně pomohl,“ řekla Lenka Zemanová před odletem do Koreje. Míří na druhou olympiádu a v sobotu vyhrála silniční běh na 10 kilometrů v Nymburce. Přestože půl minuty stála s bolavým kolenem. „Jde mi to od kyčle,“ mračila se.

To Vendula Frintová vyhrála krátký duatlon ve španělské Guernice a potvrdila běžeckou třídu.

Zato Martin Krňávek korejskou cestu na poslední chvíli zrušil. „Potřebuju potrénovat, nemůžu ztrácet čas,“ vysvětlil. Jako jediný vyrazil před dvěma týdny na Nový Zéland, ale po strastiplné cestě závod ani nedokončil. Body do světového žebříčku může už sebrat jen na třech závodech. „Ale potřebuje velké výsledky. Nejlíp kdyby vyhrál mistra Evropy, ten postoupí přímo,“ vidí to jasně a hodně těžké reprezentační trenér Jiří Seidl.

V Tongyeongu se v českých barvách ukáže i Jan Řehula, bronzový z olympijské premiéry v Sydney 2000. „Triatlon má pořád rád, ale reálně – na Peking už to asi nebude,“ říká Seidl o svém bývalém soupeři, teď kolegovi – Řehula dnes působí v Koreji jako reprezentační kouč.

Na evropský šampionát už 8. května v Lisabonu už je jasná nominace – pět mužů a pět žen, jen Vendula Trnková a Martin Pejsar čekají na potvrzení divoké karty od evropské federace ETU. „Bude to první vrchol sezony, zkušení závodníci se na něj musejí umět nachystat. Nechci je dostávat pod tlak, ale výsledek bude hodně znamenat pro další sebevědomí,“ říká Seidl.

Neobvyklý plavecko – běžecký test v Pardubicích, který mu pomohl s nominací, si pochvaluje: „Nechtěl jsem psát družstvo od stolu. Potřebovali jsme vidět obraz závodní výkonnosti.“ hodnotí Seidl neobvyklý plavecko – běžecký duatlon v Pardubicích.