Čtyřicet tisíc diváků na atletickém kolosu Nagai utichlo. Vzduch čeřily jen vějíře, kterými se Japonci ovívali kvůli velkému parnu a blesky fotoaparátů. Oči všech se upíraly k jedinému místu - na start stovky, ke dvěma mužům, kteří se v příštích vteřinách hodlali utkat o titul mistra světa.

Celý svět očekával souboj na ostří nože.

Asafa Powell nebo Tyson Gay? Jamajka nebo Amerika? Země třetího světa nebo supervelmoc?

Jamajčan v tu chvíli držel neporanitelnost 18 závodů. Američan v sobě živil naději. On je přece muž, který letos běžel nejrychleji.

S lehkou podporou větru dokonce o setinu líp, než je Powellův světový rekord.

Zničující napětí, které na stadionu panovalo, uvolnil až startovní výstřel.

Powell zpočátku vedl, jenže pak uvadal. Přespurtoval ho nejen Gay, ale senzačně i Derrick Atkins z Baham. „Normálně jsem před závodem stoprocentně sebevědomý, ale tentokrát jsem byl trochu nervózní. Uklidnil jsem se, až když mi matka s mým poradcem Jonem Drummondem řekli: Věř ve svou rychlost,“ vypovídal Gay.

Na světového rekordmana zbyl pouze bronz. „Měl to být můj závod, byl jsem ve skvělé formě. Jenže jsem udělal pár chyb,“ tvrdil.

Jejich příběh se psal už od sobotních rozběhů. Už tehdy se Gay chvástal a vzkazoval přes média: „Vydal jsem ze sebe jen šedesát procent toho, čeho jsem schopný.“

Chtěl snad světového rekordmana zastrašit? „Měl jsem v úmyslu běžet pomaleji, ale opravdu to nešlo. Dráha je moc rychlá, nedovolila mi to,“ prohlašoval.

Powell zachoval stručnost. „Dobrá, rychlá dráha. Víc říkat nechci.“

Po čtvrtfinále byl ve svých výpovědích skromnější i Gay. „Diskvalifikace Obikwela mě přinutila víc myslet na start, proto jsem byl při opakovaném startu opatrnější. Neodpíchl jsem se s bloků nejlíp. Když chci porazit Powella, musím startovat lépe.“

Po semifinále oba mlčeli.

Po finále Gay a Atkins křepčili radostí. Powell si dal ruce v bok a zanadával si. Jen sám pro sebe.

Sprinter Gay vyhrál pro svou vlast, chtěl očistit americkou atletiku

Před startem finálové stovky poklidně seděl za svými bloky. Potichu odříkával slova, která patřila jen jemu. Uvěřil ve svou rychlost, tak jak ho nabádala jeho matka. „Před závodem jsem jí volal, snažila se mě uklidnit,“ říkal Tyson Gay, nový světový šampion v nejkratším sprintu.

Co pro vás vítězství vlastně znamená?

Hodně moc. Chtěl jsem očistit americkou atletiku po dopingovém skandálu Gatlina. Podařilo se. Vyhrál jsem i pro USA. I Asafa bojuje za svou zemi. Hodně lidí nerozumí tomu, že chceme pro svou vlast vybojovat medaili.

Vy jste to dokázal. Co všechno dnešnímu souboji s Asafou Powellem předcházelo?

Na začátku roku jsem zažíval velký úspěch, dařilo se mi. Po americkém šampionátu jsem se ale cítil unavený. S Asafou jsem se na závodech nepotkali i proto, že ani jeden z nás nebyl stoprocentně zdravý. Dva velké šampionáty mu předtím nevyšly, na posledním byl zraněný. Věřím ale, že bude připraven do Pekingu.

O čem jste se bavili po závodě? Jste přátelé?

Je to stejné jako mezi ostatními. Jsme soupeři.

Vy jste teď nový král sprintu. Světový rekord však stále drží Powell…

Já vím. Doufám, že v budoucnosti budeme mít další velké závody. Třeba už v Curychu na Weltklasse. Věřím, že si ten rekord vezmu.

Radil jste se dnes o taktice i s vaším trenérem Lancem, který je ve vězení?

Mluvil jsem s ním ráno. Říkal mi ať se soustředím na večer. Vím, že když se ráno probudí, já budu světový šampion.

Mistrovství světa jste absolvoval bez něj? Jak to bude dál?

Můj trenér bude propuštěn z vězení během několika dní. Není důvod, abychom spolu dál nespolupracovali.

Klüftová završila zlatý hattrick

Evropský rekord v sedmiboji 7007 bodů se už první den otřásal v základech. Druhý den padl.

Carolina Klüftová ze Švédska se potřetí v řadě stala světovou šampionkou, v Ósace završila zlatý hattrick. Navíc v evropském rekordu 7032 bodů. “Ani nedokážu vysvětlit, jak moc jsem šťastná. Právě jsem potřetí vyhrála,“ říkala po závodě. „Mojí největší motivací byl osobní rekord. Ten evropský je jen skvělý bonus.“

Možná ale na mistrovství světa slavila svůj úspěch ve víceboji naposledy. Klüftová vyhrožuje, že se po olympiádě v Pekingu, bude věnovat jenom dálce. „Ano, uvažuju o tom, že v Číně půjdu svůj poslední sedmiboj,“ potvrdila čtyřiadvacetiletá Švédka. Olympijská vítězka a mistryně světa i Evropy po světovém rekordu netouží. „Nejsem si jistá, jestli bych někdy dokázala výkon 7291 Joynerové- Kerseeové ohrozit.“

Pasačka koz má třetí světové zlato

V polovině závodu běžela nezvykle vzadu, po kolizi s Etiopankou Tufuovou ztrácela na vedoucí skupinku třicet metrů, k tomu se držela za žaludek.

„Bolel mě tolik, že jsem nevěřila, že doběhnu do cíle,“ popisovala Tiruneš Dibabaová z Etiopie, vítězka závodu na 10 000 metrů.

Doběhla. A na světovém šampionátu v Ósace se ve svých dvaadvaceti letech stala potřetí světovou šampionkou.

Kdysi pasačka koz triumfovala už v roce 2005 v Helsinkách, na tratích 5000 a 10 000 metrů. A její další plány? „S pomocí Boha se teď připravím na světový rekord i na zlato v Pekingu.“

Maratonec Kibet se prodral z vězení ke zlatu

Byl to nejteplejší a nejvražednější maraton v historii světových šampionátů. Když v sedm hodin ráno vyběhli muži na 42 kilometrů dlouhou trať, teploměr v Ósace ukazoval 28 stupňů a vlhkost vzduchu byla 81 procent!

Než doběhli do cíle, vystoupala rtuť ještě o pět stupňů výš. Běžci si na občerstvovacích stanicích vymačkávali na hlavu mokré houbičky, celé tělo polévali vodou z lahví.

Přesto. Třetina atletů vedro nevydržela, vzdala.

Byl to zároveň i nejpomalejší marton v dějinách mistrovství. Vítězný Luke Kibet z Keni proťal cílovou pásku v čase 2:15, 59. „Chtěl jsem ze sebe vydat to nejlepší, ale bylo opravdu moc horko,“ říkal čtyřiadvacetiletý vytrvalec.

Až devětadvacátý muž letošních světových tabulek překvapil. Vždyť keňský výběr letos experti označili za nejslabší, jaký kdy země na šampionát vyslala. „Slyšel jsem, jak lidé říkají, že nejsme moc silní. Chtěl jsem jim dokázat, že se mýlí,“ tvrdil šampion.

Taktiku zvolil už den před startem. Zpočátku šetřil síly. O mnoho rychleji pak běžel druhou půlku závodu (o 20 vteřin). Osm kilometrů před cílem se utrhl a nakonec vyhrál s více než minutovým náskokem, s největší převahou v historii.

Přes pět set Keňanů dokáže běžet maraton pod 2:20. Kibet je z nich letos až osmnáctý nejlepší. Jenže největší keňská esa dala přednost bohatě dotovaným městským běhům před reprezentací. „Vůbec jsem netušil, že mě vyberou do reprezentace, připravoval jsem se až na maraton v Amsterodamu,“ svěřoval se muž, který až do dubna pracoval jako vězeňský strážce.

Od letošního vítězství ve vídeňském maratonu se všechno změnilo, je zproštěn činné služby. V městečku Eldoret, srdci keňské atletiky, v nadmořské výšce 2000 metrů, se tak může nerušeně připravovat pod vedením slavného Mosese Tanuie.

 

Šampionát začal - a čeští koulaři už mohli balit

„Jedenáctý světový šampionát je zahájen,“ pronesl v sobotním podvečeru japonský císař Akihito.

Jenže čeští koulaři v tu chvíli už klidně mohli balit kufry. Mistrovství světa v Ósace pro ně skončilo dřív, než vůbec stihlo pořádně začít. Antonín Žalský i Petr Stehlík vypadli v dopolední kvalifikaci. „Super výsledek, co?“ povzdechl si Stehlík nad svým výkonem 19,51.

„Počasí bylo proti,“ shodli se oba. „Koule byla úplně rozpálená. Jak jsem ji přiložil na krk, udělala se z magnézia kaše. Klouzalo to,“ vysvětloval Žalský. Jenže počasí sužovalo všechny…

Světové finále bylo nad síly Čechů, finančně si opět nepolepšili. Mezinárodní atletická federace vyplácí prémie jen do osmého místa. „Koule na uživení moc není. Spolu s kladivem jsou to obecně nejhůř placené disciplíny. Naše smůla,“ míní třicetiletý Stehlík. Sedmadvacetiletý Žalský už si na živobytí přivydělává. „Jsem zaměstnaný v USK jako instruktor a k tomu vypomáhám ve firmě otce mé přítelkyně jako klempíř,“ prozrazuje.

Stehlík je zaměstnancem pražské Dukly. „Výplata je tam nastavená, tak jak je. Co s tím můžete dělat?" uvažuje. „Asi se budu muset taky poohlédnout i po něčem jiném. Mám rodinu. Ale klempířčinu určitě dělat nebudu, nejsem moc manuálně zručný,“ směje se.

Mohl by se živit jako kuchař nebo číšník, tím se vyučil.

V Ósace už teď bude mít jedinou starost. „Dceři jsou dva a tři měsíce. Musím jí koupit hůlku."

 

 

Program 3. den (5 finále), pondělí 27. srpna:

3:00, disk Ž (kvalifikace A)

3:10, 100 m př. Ž (rozběhy)

3:30, dálka Ž (kvalifikace A+B) - Ščerbová

3:40, výška M (kvalifikace A+B) - Janků, Bába, Ton

3:50, 400 m př. Ž (rozběhy) - Hejnová

4:30, disk Ž (kvalifikace B) - Cechlová

12:30, kladivo M (FINÁLE)

13:00, 100 m Ž (semifinále)

13:20, 3000 m př. Ž (FINÁLE)

13:30, trojskok M (FINÁLE)

13:40, 1500 m M (semifinále)

14:10, 400 m Ž (semifinále)

14:40, 10.000 m M (FINÁLE)

15:20, 100 m Ž (FINÁLE)