Scénář, který se nakonec skutečně naplnil, nastínil už na turnaji Oktagonu v pražském Edenu promotér československé organizace Ondřej Novotný. V publiku zasedl vedle české jedničky bojových sportů Jiřího Procházky a vyptával se ho na jeho budoucnost.

„Taky bych oznámil, že jsem něco podepsal, ale ještě si musíme počkat. Doufám, že za pár dní už to budeme vědět a bude to venku. Jdeme pro to,“ říkal ještě v sobotu neurčitě bojovník vystupující pod přezdívkou BJP.

Novotný se toho nebál a divokou spekulací rozbouřil zaplněné tribuny. „Podle mého bude Jiří Procházka na turnaji UFC 303 náhradou za zraněného Conora McGregora v titulovém zápase s Alexem Pereirou,“ prohlásil.

A o necelý týden později se tak skutečně stalo.

„Conor McGregor je mimo hru kvůli zranění a novou hlavní událostí bude Alex Pereira proti Jiřímu Procházkovi,“ oznámil šéf UFC Dana White.

O McGregorově zranění se spekulovalo hojně už v posledních dnech, organizace si ale s oficiálním zrušením duelu dala na čas. White proto nyní čelí nepříjemným komentářům ze strany fanoušků, kteří si kvůli McGregorově comebacku zakoupili vstupenky za tisíce dolarů.

Zatímco pro někoho se jedná o nepříjemnost, pro českého zápasníka jde o obrovskou šanci, jak se vrátit na trůn polotěžké váhy. Procházka už jí vládnul v roce 2022, kdy v pátém kole uškrtil úřadujícího šampiona Glovera Teixeiru. Při obhajobě ale padnul s Pereirou a o mistrovský pás přišel.

Nebude prostor na chyby

Další šance ovšem přišla dřív, než mnozí čekali. Jednatřicetiletý rodák z Hostěradic ve svém dalším představení ukončil Aleksandara Rakiće a hlasitě se přihlásil o další titulovou šanci. Ta nakonec přichází na poslední chvíli – na turnaji původně neměl zápasit ani Procházka, ani Pereira, který od posledního setkání s Čechem jednou obhájil proti Jamahalu Hillovi.

„Chtěl jsem všem dokázat, že zvládnu předvést to nejlepší,“ prohlásil Procházka po svém souboji s Rakićem a řekl si o titulovou možnost.

Před další bitvou pak zvolil znovu poněkud neortodoxní přípravu. Na několik dní se zavřel bez jídla do naprosté tmy, kde byl jen se svými myšlenkami a pocity, a poté se setkal i se skupinou shaolinských mnichů, kteří mu předvedli střípky ze svého umění.

Zápas na poslední chvíli může být přesto hodně ošemetný. Ani jeden z bojovníků neabsolvoval kompletní přípravu a už brzy čeká českého bijce přesun za oceán, kde je v noci ze soboty 29. na neděli 30. června na programu turnaj UFC 303. Zápasit se bude v Las Vegas, kde Procházka zažil už svůj poslední vítězný večírek proti Rakićovi.

„Budu dokonalá bouře. Nebude prostor na chyby. Jen vítězství,“ napsal Český samuraj na síti X.

O budoucnosti McGregora se toho zatím mnoho neví. Jeden z nejslavnějších MMA zápasníků historie se v kleci naposledy představil v červenci 2021, kdy zapsal druhou porážku v řadě a celkově třetí ze svých posledních čtyř zápasů. Nyní se měl vrátit do akce téměř po třech letech. Comeback se ale odkládá na neurčito. Konkrétní informace o Irově zranění na veřejnost neutekly.