Než mistrovství světa odstartovalo, vytyčili si pořadatelé několik met v návštěvnosti, které chtěli atakovat. Podařilo se jim to bez výjimky. 181 518 diváků sledovalo celý turnaj, což je nový historický rekord, a ne jediný.

Celosvětový posun

Padlo také nejlepší číslo v návštěvnosti na první den šampionátu, finále i jedno utkání. Na souboj o bronz totiž zbývalo jen pár volných sedaček, do ochozů dorazilo 16 276 příznivců.

„Divácký program i zážitek byl na výjimečné úrovni, což se potvrdilo na návštěvách,“ prohlásil prezident Českého florbalu Filip Šuman.

Zajímavé cifry sledovanosti padaly i v televizním vysílání. „Semifinále MS ČeskoFinsko průměrná sledovanost 241 tisíc, dosah 701 tisíc diváků. Utkání o bronz 226 tisíc a 698 tisíc to je na úrovní zápasů české fotbalové reprezentace,“ prozradil na svém Twitteru čísla ČT Sport i se zajímavým srovnáním Robert Záruba.

Hráči ze všech koutů světa si pochvalovali atmosféru a organizaci celého šampionátu. A stejně mluvili i funkcionáři. „V sobotu se na kongresu IFF sešlo 50 zemí a nepamatuju, že by se někde země shodly, že to pro ně byl do určité míry přelomový šampionát, strašně důležitý pro rozvoj florbalu i u nich doma,“ liboval si Šuman.

Posun vpřed je cílem v zahraničí i u nás. „Potřebujeme pokračovat v plynulém rozvoji, kterým náš sport prochází. Tento turnaj neměl být vrchol, jen další krok v některých záležitostech. Míra zájmu diváků, partnerů a médií může kluby v Česku zase posunout a zlepšit jejich pozici,“ podotkl Šuman.

Sportovní rovina

Jediné, co příliš nepotěšilo domácí fanoušky, bylo umístění jejich týmu. Češi po dvou letech brali opět nepopulární čtvrté místo. Medaile přitom byla jedním z cílů. Mužstvo se pod vedením finského experta Petriho Kettunnena vydalo neprobádanou cestou a i přes závěrečné zklamání by v ní mělo pokračovat.

„Ukázal, jak náročný může být trenér na hráče národního týmu. Vím, že pro kluky to někdy bylo strašně těžké. Ne všichni jsou profesionálové a bylo to na hraně toho, co je možné při nabitém kalendáři,“ řekl Šuman.

Budoucnost trenéra se bude řešit až v lednu, na mezinárodním poli však bylo rozhodnuto o několika novinkách. Testovány budou patnáctiminutové třetiny a užší soupisky. Cíl je jasný. Větší atraktivita v boji o přijetí na olympijské hry.

Florbal chce totiž nadále dobývat svět.