Odborníci jej označují za nejúdernějšího smečaře světa. Na mezinárodní scéně poprvé zazářil ve čtrnácti, v 17 letech dovedl národní tým Kuby ke stříbru z olympiády. Jako nejmladší kapitán v historii. A dva roky nato za sebou zabouchl dveře. „Kuba je krásný ostrov v Karibiku. Ideální místo pro dovolenou, ale ne pro život,“ řekl.

Následoval distanc, potom veleúspěšné angažmá v Zenitu Kazaň (okořeněné dvěma cenami pro nejužitečnějšího hráče Ligy mistrů). Úspěchy nemohly zůstat bez odezvy, Rusové brzy přispěchali s nabídkou na změnu občanství. „V reprezentaci mohu hrát jen srdcem, nikoli pro peníze,“ vysvětlil León důvody svého odmítnutí.

Jenže v létě, ve 26 letech, změnil názor. Rozhodl se pro Polsko! „Děkuji. Mohu slíbit, že pro zemi, kde jsem našel nový domov, udělám všechno.“

Abyste tomu rozuměli: Jeho slova se zdají být upřímná, v Polsku se v roce 2015 oženil s paní Małgorzatou. To ona stála za Leónovým útěkem. „Byla novinářkou, napsala mi na internetu, že chce se mnou udělat rozhovor.“ Z interview se vyvinul vztah na dálku. „Ale toužili jsme být spolu,“ líčil spokojeně. Jen jedna věc mu prý schází: „Rodiče a přátelé, které jsem nechal na Kubě.“

Před pár dny si odbyl premiéru na mistrovství Evropy. Byla to pohoda… Včera jeho umění poznali také Češi. Neměli šanci prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. León jim dal patnáct bodů! Poláci, vítězové posledních dvou světových šampionátů, se zdají být neporazitelní. „Naše cíle by měly být jen nejvyšší. Bereme pouze zlato,“ neskrývala superstar.