Šestatřicetiletý brněnský závodník se momentálně cítí dobře. V dubnu obsadil v trapu druhé místo na světovém poháru v korejském Čchang-wonu. „Snažíme se být pořád u země. Ale jak říkal Broňa Bechyňský, nejhorší je smrt z vyděšení. Člověk do toho musí jít s nějakými ambicemi. Formu jsem časoval už od prosince, tedy čtyři měsíce. Připravovali jsme se na kempu na Kypru,“ povídá Lipták.

Test na mistrovství světa se střelci brněnské Komety povedl dokonale. Na přelomu srpna a září se totiž na korejské střelnici uskuteční šampionát, kde se rozdají první čtyři vstupenky na olympiádu do Tokia v roce 2020. „Je tu novinka v kvalifikaci. Nejvýše postavený střelec ze světového žebříčku obdrží místo na olym-piádu. Výsledky z letošního roku se přenáší i do příštího. Vykročili jsme správným směrem, nicméně jde o počátek cesty,“ hlásí trenér Komety a pořadatel memoriálů Josef Machát.

Plán memoriálu29. ročník Memoriálu Miloslava Bednaříka a 7. ročník Memoriálu Bronislava Bechyňského
Místo: Myslivecký stadion v Soběšicích
Sobota:
Začátek v devět hodin ráno – soutěže mužů, žen, ju-niorů a veteránů v trapu a skeetu – 75 terčů.
Neděle:
Závody od devíti hodin ráno – 50 terčů + finálové boje mužů a žen.


Do Soběšic se sjede hvězdné obsazení. Ve startovní listině nechybí olympijský vítěz z Pekingu Brňan David Kostelecký, zlatá medailistka ze stejné olympiády Finka Satu Mäkelä-Nummela nebo bronzová z Londýna Slovenka Danka Barteková. „Měsíc a půl už odmítáme účastníky na trapu a v letošním roce máme dokonce rekordní účast i na skeetu, kde se objeví 120 účastníků. Počítáme se 240 až 250 střelci v obou disciplínách. Mívali jsme zastoupených třináct států, teď jich bude devatenáct, což je taky rekord,“ podotýká Machát.

A proč je brněnský podnik tak oblíbený? „V srdci Evropy není moc takto velkých závodů. Vše je buď na Kypru, nebo v arabských zemích, které do střelby investují. Nejsou tam v podstatě žádné světové body a stojí to dost peněz, čímž se pro nás vytrácí zajímavost. Uvědomují si to i ostatní střelci – Slováci, Rakušané, Chorvati, Srbové. Rádi přijedou sem,“ vysvětluje střelec Komety Jakub Tomeček.

Vstup do sezony se mu také vyvedl. „Teď jsem na závodě v Hradci Králové skončil druhý s nástřelem 122. Změnil jsem pažbu na pušce, za což chci poděkovat do Itálie Bruno Rossettimu, který už bohužel není na světě (zemřel v únoru ve věku 57 let – pozn. red.). Taťka na pažbu řekl, že je klasická lovecká. Asi odkazuje na začátky, sedí mi,“ dodává šestadvacetiletý Tomeček.