„Nepříjemný okamžik. Všichni jsme měli velká očekávání, a přišla ledová sprcha," popisuje Treml, který si sice uvědomoval, že hráčky bojují, viděl ale i fatální chyby. „Ženský basketbal se přibližuje mužskému. Je o fyzičnosti, rychlosti a tvrdosti. Je mi to moc líto, našim děvčatům ale scházel pohyb. Jejich herní projev byl mdlý."

Před osmi lety začala televizní kariéra Petra Tremla. Desátý nejlepší střelec tuzemské historie, kapitán národního týmu na evropském šampionátu 1999, ale napoprvé nekývl.

„Nabídka Jakuba Bažanta mě samozřejmě polichotila, uvědomoval jsem si ale její záludnosti," vzpomíná Treml, jenž si rozdělil papír na stranu pozitiv a negativ. „Řekl jsem si, že basketbalu trochu rozumím. Neumím se ale rychle vyjadřovat, a navíc pod stresem živého vysílání. Nejsem ani novinář, ani řečník," líčí. Pak se v něm probudil sportovní duch, škrtl zápory a přijal je jako výzvu.

Kolegové? Žádní sólisté, týmový hráči 

Když si poprvé nasadil sluchátka, cítil trému. A trochu nestíhal… „Váhal jsem, než jsem si v hlavě sesumíroval myšlenku, ztratila na aktuálnosti," upamatovává se. „Sráželo mě i používání žargonu. Kolegové mně brzy vysvětlili, že termíny jako Pick and Roll diváci nemohou znát."

À propos spolukomentátoři. Pro ně má Treml pouze slova obdivu. „Jde o pravé profesionály. Každý má sice svůj styl. Někdo víc mluví, druhý dává větší prostor názorům experta. Podstata je ale stále stejná. Komentování není sólová disciplína, ale dialog," oceňuje.

Rozhodující faktor? Poctivá příprava 

Přestože se Petr Treml pohybuje pod děravými koši už desítky let, encyklopedické znalosti dle vlastních slov nezískal. „Komentovat z voleje nejde. Dozvím se jména družstev a zasednu k počítači," vysvětluje. Záběr jeho zájmu je obrovský. „Nejprve si najdu co nejčerstvější zápasy obou týmů, a pokud to jde, hráčky si poctivě nakoukám."

Poté si připravuje statistiky. „Podívám se na jejich životopis. Kde hrály, jakou prožívají sezonu. Zajímám se o vše, co je spojuje s naší republikou. Přečtu si i absolutní drby," přiznává Treml a s úsměvem doplní: „Přibližně osmdesát procent informací nikdy nepoužiji." Expert má během přenosu dvě hlavní úlohy. Buď svými postřehy doprovází každou minutu, nebo ve studiu čeká na přestávkové programy.

Kdo se představí na palubovce? 

„Dřív jsem raději glosoval celý zápas poločas. Přece jen je příjemnější všechno si důkladně rozmyslet. Teď preferuji komentování." Kde nastala změna? „Basketbal je krásná hra. Pro laika daleko zábavnější, pokud vidí pod pokličku. Jako trenér mohu vysvětlit, proč kolega střídá hráčku, která dala dvacet bodů. Bezprostředně rozkrýt chyby v útoku i obraně." Jako touží sportovci po finále, je metou i pro komentátory. Petr Treml už ví, že v neděli večer zasedne v O2 areně za mikrofon. „Co říct? Potěšilo mě to."

Než se tak stane, je třeba rozluštit zásadní tajenku, kdo se představí na palubovce. „Stál bych o překvapení. Belgičanky a Lotyšky by se o ně mohly postarat," spekuluje. „Spíš ale uspějí favoritky Španělky, Francouzky nebo Turkyně," dodává expert. A nám nezbývá než vyrazit do sázkové kanceláře.