Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, LeBron James… Hvězdy NBA a zároveň zkušení hráči, od kterých se čeká, že právě oni povedou v play off své týmy na cestě za celkovým triumfem.

Možná je ale dokáže zastínit mladík, který zatím ve vyřazovacích bojích nastoupil dvakrát v životě.

Chris Paul, třiadvacetiletý rozehrávač neworleanských Hornets.

Ač před začátkem letošního play off neměl s náročnými vyřazovacími sériemi sebemenší zkušenost, je mužem, který Hornets dovedl ke dvěma vítězstvím nad Dallasem.

V druhém zápase na domácí palubovce smetli Hornets dallaské Mavericks 127:103.

„Je úžasné sedět a jen se dívat, jak se Chris vyvíjí v nejproduktiv­nějšího rozehrávače v lize, jak posouvá hru na úplně jinou úroveň,“ rozplýval se po druhém utkání série trenér New Orleans Byron Scott.

„Ale to je právě to, co dělají velcí hráči. A on je v současnosti v téhle soutěži určitě jedním z nejlepších.“

Neúčinkovala ani zdvojená obrana

Paul ve svém druhém vystoupení v play off nastřílel 32 bodů. V prvním utkání série to bylo dokonce o tři více. Také si však na své konto připsal sedmnáct asistencí (v prvním zápase deset). Žádný hráč Hornets jich nikdy předtím v jednom zápase play off tolik nenasbíral. Paul tak vytvořil nový klubový rekord.

Přitom Dallas mu to rozhodně neusnadnil. Po Paulově oslnivém debutu si na něj dávali soupeři velký pozor.

„Zkoušeli na Chrise všelijaké triky,“ usmíval se Paulův spoluhráč David West, autor sedmadvaceti bodů. „Ale nějak se jim to nepovedlo.“

Hosté se po zkušenostech z první porážky pokoušeli Paula zdvojovat, přinejmenším z počátku zápasu. Úspěch jim ale tato taktika nepřinesla. Paul si na hřišti dělal, co chtěl. Už v polovině utkání měl na svém kontě double-double. Dvanáct bodů a deset asistencí.

Paul: Nenechat se zahnat do kouta

„V průběhu sezóny jsem se naučil jednu věc, totiž že musím hrát agresivně,“ vysvětloval Paul, proč na něj zesílená obrana Dallasu neúčinkovala. „Kdybych se držel zpátky a nechal se zahánět do kouta, tak by uspěli. Víme, že do toho musíme jít agresivně, a to se nám zatím daří.“

Série se nyní přesouvá do Dallasu a Mavericks mají o čem přemýšlet. Kromě toho, že musí uhlídat Paula, jim dělá starosti i nevalná forma jejich největší hvězdy. Jason Kidd se trápí. V druhém utkání v New Orleansu zaznamenal jen sedm bodů.

„Není to jen jedním člověkem,“ myslí si o neúspěšném vstupu do play off trenér Dallasu Avery Johnson. „Basketbal je týmová hra a my všichni se musíme pořádně zlepšit.“

Dallasu by mohl nahrávat fakt, že New Orleans na palubovce Mavericks nezvítězil od ledna 1998. Ale Chris Paul už prokázal, že přepisovat statistiky mu opravdu problémy nedělá.

PODÍVEJTE SE NA DEBUT CHRISE PAULA V PLAY OFF: