Fanoušci se dočkali čtyř cenných kovů. Postarali se o ně v historicky posledním závodě deblkanoistů zlatí Jonáš Kašpar a Marek Šindler a bronzoví Ondřej Karlovský a Jakub Jáně. Mezi kajakáři dobyly stupně vítězů také dvě české lodě. Stříbro ve strhujícím závodě obhájil Vít Přindiš a bronz po třech evropských titulech bral Jiří Prskavec.

Pro končící kategorii C2, která byla vyřazena z olympijského programu a letos už nefiguruje v mistrovství světa a světových pohárů, znamenaly medaile hořkosladké loučení. Není divu, že některé posádky se se sportovním koncem vypořádaly poněkud netradičně.

Zdroj: Ivana Roháčková

„Musím říct, že jsem hodně dojatej. Byl to poslední závod, poslední šance, naše poslední medaile a konec kariéry. Nemám slov. Jsem nadšenej a ty pocity si budu pamatovat do konce života,“ byla první slova Ondřeje Karlovského.

„Já jsem na tom úplně stejně. Tím že tady před domácím publikem fakt končíme, jsme dali do jízdy úplně všechno. I do přípravy, aby to dopadlo, jak to dopadlo. Jsme určitě oba hrdí, že jsme kariéru zakončili bronzem,“ doplnil Jakub Jáně.

V podobném duchu mluvili také vítězové. „Dali jsme do závodu všechno, a to se nám povedlo. Nic lepšího, než takový konec, jsme si přát nemohli. Končit jsme sice chtěli na vrcholu, bohužel k tomu došlo dřív, než jsme chtěli, ale finálová jízda vyšla podle plánu. Zlata mezi dospělými jsme se konečně dočkali, ale bylo to na poslední chvíli,“ vykládal Marek Šindler.

Jeho parťák Jonáš Kašpar tvrdil, že si nepřipouštěli, že je čeká poslední start, ale soustředili se na závod. „Hlavní je, že jsme vyhráli a jsme mistři Evropy. To je pozitivní. Konec kategorie se už probíral dlouho. Hodně se o tom psalo. Byl čas si to vyřešit mezi sebou i vnitřně. Už to máme za sebou a čeká nás normální život,“ dodal.

V dnech před závodem se kajakářům podsouvalo, že by mohli v Praze obsadit kompletní stupně vítězů. Nakonec do finále nepostoupil Ondřej Tunka, ale Vít Přindiš a Jiří Prskavec na pódium vystoupili. Na nejvyšší stupínek však vyskočil Slovinec Peter Kauzer.

„Je to sladší, když si jdeme pro medaile dva,“ culil se Prskavec. Trochu zamrzel jediný šťouch. Nebýt toho, byl by zlatý, protože zajel nejrychlejší čas. „Nevěděl jsem o něm. V cíli jsem měl radost, že jsem trať sjel čistě, ale pak jsem musel čekat, kam mě to srazí. Za bronz před domácími fanoušky jsem ale moc rád. Každá medaile je skvělá,“ dodal kajakář, který má po sobotě z ME bilanci tří zlatých a tří bronzových medailí.

Jeho přemožitel Vít Přindiš si dojel pro stříbro i na loňském MS. „Jsem neskutečně rád, že mi to sedlo, a ve finále jsem zajel skvělou jízdu,“ radoval se závodník, který měl krátce před šampionátem problémy se zády. Kvůli blokaci se nemohl moc hýbat a ležel na kapačkách. „Takové problémy jsem až do loňska neznal. Před týdnem jsem nemohl zvednout nohu, takže myšlenky na závody nebo medaile jsem vůbec neměl. Proto mě medaile obzvlášť těší.“