"Ještě to pořád vstřebávám, protože je to můj první závod Grand Tour. Je to záchrana života, protože to pro mě bylo poslední roky fakt těžké. Bylo to opravdu utrpení a je to strašné zadostiučinění za všechno to strašné úsilí v tréninku a ve všem," uvedl Vacek v nahrávce pro média.

Dvaadvacetiletý Vacek se téměř od počátku 218 kilometrů dlouhé etapy, během které museli jezdci nastoupat více než 4000 výškových metrů, držel v úniku. Vedoucí trojice si vypracovala až dvanáctiminutový náskok, nakonec dojela do cíle tři minuty před pelotonem.

V závěrečném dlouhém stoupání na náhorní plošinu Campo Imperatore s velmi příkrou závěrečnou částí se Vacek přetahoval s Baisem a dalším Italem Simonem Pitillim. Nejvíce sil měl ve finiši Bais a dojel si pro premiérový etapový triumf na Grand Tour.

"Je to brutální, a je to hlavně hrozná bolest. Spadl mi takový kámen ze srdce, že podle mě tam na tom kopci musela spadnout lavina. Pro mě je druhé místo vítězství," uvedl Vacek. "Ke konci jsem i odpadal, ale prostě ta vůle a to, co člověk dokáže, je opravdu neskutečné," dodal.

V čele hlavní skupiny dorazil do cíle favorit závodu Remco Evenepoel, který se oklepal ze dvou středečních pádů. V průběžném pořadí zůstal Belgičan druhý, na Leknessunda dál ztrácí 28 sekund.

Sobotní osmá etapa z Terni do Fossombrone je kopcovitá a měří 207 km. Velkou příležitostí pro Evenepoela vrátit se do čela průběžného pořadí by měla být nedělní druhá časovka.