Po kajakářské sobotě, kdy slavil zlato Jiří Prskavec a bronz přidala Tereza Fišerová, pokračovali vodáci v neděli v parádní jízdě. Kanoista Václav Chaloupka vybojoval třetí místo, když těsně za ním byl klasifikován Prskavec, který kombinuje obě disciplíny, čtvrtá byla i Gabriela Satková. To nejlepší však přišlo v závěru programu. Ondřej Tunka získal v kayakcrossu titul a český úspěch podtrhl bronzem Vít Přindiš.

U Tunky se se mísilo zklamání s radostí. Původně totiž pro něj čtvrtfinále znamenalo stop. V jízdě, kterou vyhrál Přindiš, dojel až poslední, jenže rozhodčí dva další soupeře diskvalifikovali a postupovali oba Češi. Ve stejném pořadí se za sebou seřadili i v semifinále, ve finále pak měl navrch Tunka.

Jiří Prskavec zaokrouhlil počet evropských titulů na půltucet
Výlov z krakovského kanálu. Prskavec je pošesté zlatý, Fišerová má bronz

„Jsem strašně šťastný. Letos se mi pořád nedařilo prodat formu, i když jsem se postupně zlepšoval. Tady jsem cítil, že by to mohlo vyjít, ale když mě ve čtvrtfinále vyšťouchl Francouz, bylo to hodně nepříjemně. Jenže od té doby to bylo skvělý,“ popisoval v nahrávce pro média.

S Přindišem šli až do finále společně, ale v kontaktní disciplíně se nedá parťákovi moc pomoci nebo nějak taktizovat. „Kolikrát nevíte, kdy ten druhý je. Já tedy netaktizoval, Vítek mě možná ve finále zezadu trochu podržel, ale za sebe jsem neviděl,“ vykládal závodník, jemuž se neřekne jinak než „tuňák“.

Ve finále se však v jednu chvíli ocitl na čtvrté pozici. „Povedlo se mi dvakrát správně zamanévrovat a vyšlo to. Zlato hrozně si to užívám,“ usmíval se kajakář, jehož dosavadním největším úspěchem byl slalomářský titul mistra světa z roku 2017.

Po pivku už záda nebolela

Přindiš měl na hrách větší ambice, hlavně ve slalomu. „Hrozně moc jsem chtěl přivést domů medaili, ale prožil jsem tady docela strašný týden. Od pondělí jsem řešil problémy se zády. Vlastně až dneska mě neprobudila bolest. Asi to bylo díky pivku, kterým jsem Jířovi připil na oslavu zlaté medaile,“ přiznal s úsměvem.

„Dal jsem do toho všechno, ve finále to už bylo těžký. Do Ondry jsem nešel. Nechtěl jsem, abychom prali o titul a pak o něj mohli přijít. Je to loterie, myslel jsem, že jsem v cíli druhý, ale je moc fajn, že mám zlato a ještě bronz,“ líčil spokojeně.

Zlatá sestava kanoistek na Evropských hrách v Krakově
Opět úspěšná divoká voda. Zlato v Krakově vybojovala hlídka kanoistek

Mistr světa z roku 2021 Chaloupka byl s bronzem spokojený. „Jsem moc rád, že jsem ho přidal ke zlatu z Bratislavy, které bylo určitě nečekané. Nejen pro mě, ale myslím, že pro všechny. Možná to lidi vnímali, že to byla náhoda, a já jsem tvrdě pracoval na tom, abych přidal další výsledek, který by veřejnost přesvědčil, že to náhoda nebyla. Věřím, že teď se mi to teď povedlo,“ přiznal.