Exkluzivní reportáž Deníku

Dříve jezdila do Nymburku, ale teď dostala od Cyrila Suka zajímavý tip: „Jeďte za Mělník do Berštejna.“ S nevlastním tátou a trenérem Alešem Kodatem to vyrazili okouknout. Neváhali ujet z Prahy 75 kilometrů a trmácet se hodinu po dálnici a točivou silnicí přes Kokořínsko. A nelitovali. „Prostředí a kvalita rozhodly,“ zářil kouč světové čtrnáctky.

Do zámecké zahrady se vrátili ještě třikrát. Ve středu naposledy. „Je to nádherné, a ten klid,“ libovala si Nicole. Co je uchvátilo? Rozlehlá zahrada s patovacím greenem, badmintonem, historickou dráhou na boccii a alpiniem. A tam za barokním bazénem oddělen živým plotem našli travnatý dvorec. „Odskoky jsou tupé a kratší. Je měkčí, ale skutečně nádherně sestřižený,“ chválil Kodat.

Zámek Berštejn, na který už byl vypsán demoliční výměr, zachránil Miroslav Slezák. Stále žije v Německu pod Alpami, ale někdejší panství Adama Berky z Dubé je jeho chloubou, stejně jako nedávno narozený syn.

„Tohle je potvrzení mých představ, že by to takhle mohlo fungovat a před travnatou sezonou si sem občas přijedou špičkoví hráči zatrénovat,“ říká bývalý tenista, který v mládí hrával v žácích s Janem Kodešem, wimbledonským vítězem z roku 1973.

Teď to třeba pomůže Vaidišové na cestě ke grandslamovému titulu. K návratu do světové desítky žebříčku…

„Tráva není můj ideální povrch, vždycky to bude boj, ale letos se snažím k ní více přilnout a uvidíme, co to přinese,“ krčí rameny na kurtu sebevědomá osmnáctiletá dívka. „Musí si zvyknout na jinou barvu. Zelená je jiná než oranžová antuka,“ dodá Kodat.

Kodeš zdůrazní dobrý pohyb. „Práce nohou? To je na trávě základ,“ upozorňuje. Sám měl u baráku travnatý kurt. Kdysi zde hrál i Lendl, Šmíd a Korda, ale dnes už se nepoužívá. „Sekám ho, je součástí zahrady,“ říká Kodeš.

Jak se nejlepší tenistka učila nabíhat k síti a hrát voleje

Ke kurtu přišla dobře naladěna v žabkách s kabelkou přes rameno. Přezula se do speciálních bot na trávu, nasadila na uši sluchátka s hudbou a šla se rozběhat. Nicole Vaidišová právě začala trénink na trávě. Kurt v hotelovém parku zámku Berštejn k tomu byl ideální. První si ale zahrál její čtyřletý brácha Tobiáš. „To neskáče, viď,“ omlouval jeho promach táta Aleš Kodat.

Vaidišová si pak stočila vlasy do drdolu, nasadila kšiltovku a vyrazila na kurt. „Jak to šlo?“ houkne na bratříčka. Odpověď už neslyší, sama se soustředí na první údery. „Nenapřahuj tolik dozadu,“ zní první pokyn. Rychlý skluz míče nedává jako antuka čas. Tráva přináší i špatný odskok. A míč odletí do plotu, protože ho trefil rám. „Ale!“ zlobí se na sebe Nicole. „Uvolni se,“ uklidňuje ji Kodat.

Důraz se klade na útočné prvky. O tom to na trávě je. Třeba řezaný backhand. Pamatujete? Mimo jiné tenhle precizní úder dovedl Janu Novotnou v roce 1998 k titulu.

Základem je ale servis. „Zahraj to přirozeně, nekruť se u toho“ nabádá kouč. Teď má nejvíce připomínek.

Následují nabíhané údery a k síti na volej. Vaidišová stihne ochotně pinknout míč i rekreantům na vedlejší dvorec.

Trénink je v plném proudu. Písek se zvedá po ranách k lajnám. „Raketa proti míči, musí být rychlá,“ zní další dobře míněná rada. „Rvu to odsuď dolů,“ kritizovala se tenistka. „Takhle si představuji ten Wimbledon,“ pochválí vzápětí Kodat vydařenou sérii.

Pak přidá humornou vložku. „Pozor! Štepec,“ křikne a imituje return Radka Štěpánka, loňského čtvrtfinalisty Wimbledonu. Vaidišová se rozesměje.

„Ty tam (na síti) ještě nejseš? Jseš nějakej pomalej,“ peskuje tátu za jeho pokus o náběh k síti.

Následují voleje z nízké pozice. Hráčka se příliš ohýbá. „Pracují nohy. Je lepší aby tě bolela stehna a ne záda,“ říká táta a znovu rozhazuje míče.

Pomalu se blíží závěr. Na kurtu se objeví červené kužely a Vaidišová se pořádně zapotí. Běhá osmičku, poskakuje bokem a startuje po vyhozeném míčku. „Skvěle,“ slyší chválu. Nakonec vyklusání po parku a strečink.

Poslední slovo má opět bratr Toby. Míč trefuje, ale nemá moc chuť hrát.

A pozor! Vaidišovou střídá finalista deblu na Roland Garros Lukáš Dlouhý. Už se rozkřiklo, že v Bernštejně to je dobrý. Dlouhý přijel s trenérem Davidem Prinosilem. „Když nám to nepůjde, tak se naložíme do bazénu,“ zkouší to na trenéra.