Už přes rok Rusko drancuje Ukrajinu. Od té doby většina mezinárodních sportovních organizací vyloučila ze svých soutěží sportovce z Ruska i jeho spojence Běloruska. Co se za tu dobu změnilo? Ve válečné zóně nic. Krvavý konflikt stále pokračuje, ruské bomby dál dopadají na Ukrajinu a bezbranní lidé umírají.

Alexandr Ovečkin se synem Sergejem během Utkání hvězd NHL
Haška rozpálil Ovečkin. Plivete na mrtvé děti, vzkázal NHL. Šéf ligy reagoval

Zato ve světě sportu se pohled na válku výrazně změnil. Představitelé Mezinárodního olympijského výboru, kteří před rokem doporučovali sankce proti Rusku, teď otočili a zaujali jiný názor. Prezident MOV Thomas Bach nedávno oznámil, že uvažuje o startu neutrálních sportovců z Ruska a Běloruska na olympiádě v Paříži v příštím roce, pokud se vymezí proti válce na Ukrajině.

Bach se oháněl doporučením odborníků na lidská práva Organizace spojených národů, kteří tvrdí, že vylučovat sportovce jen podle jejich pasu je diskriminační. Proti tomu se však zvedla velká vlna nevole. Bouřlivé reakce to vyvolalo hlavně na Ukrajině, která pohrozila bojkotem olympiády. Odmítavý postoj zazněl i z České republiky.

Ukrajina kvůli tomu rozjela na sociálních sítích kampaň. Jejím cílem je zamezit ruským sportovcům v účasti na olympiádě. V emotivním klipu se objevují ukrajinští sportovci, kteří se rozhodli bránit se zbraní v ruce svou vlast. Mnoho jich přišlo o život, nejen v boji, ale i při bombardování. Podle dostupných údajů zemřelo ve válce více než dvě stě ukrajinských sportovců a trenérů. Některé smutné příběhy jsou zveřejněny na webu Sportovní andělé.

Dominik Hašek
Rusko na OH? Ať závodí na Sibiři. Osobnosti jsou pro sankce, ale proti bojkotu

Kampaň proti návratu ruských sportovců podpořila i česká legenda Dominik Hašek, který se nebojí nahlas kritizovat Rusko. Někdejší hokejový brankář posílá olympijské šéfy k soudu. „Každý funkcionář, který svým hlasem podpoří (či již podpořil) účast ruských sportovců „mezi námi“, podpoří ruskou válku a ruské zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech. Za to musí daný funkcionář nést i trestně právní odpovědnost a dle toho je třeba i k němu přistupovat,“ reagoval Hašek na Twitteru.

Světová sportovní ikona se nebojí natřít ani ruskou hokejovou hvězdu Alexandra Ovečkina, šije i do zámořské NHL a tenisových organizací ATP a WTA, kde Rusové mohou stále soutěžit. Podle olympijského vítěze z Nagana a dvojnásobného šampiona Stanley Cupu ruští sportovci propagují válku, proto by neměli soutěžit.