Španělský cyklista Alejandro Valverde nesmí na základě rozhodnutí antidopingové komise Italského olympijského výboru CONI v příštích dvou letech závodit na italském území.

CONI tak rozhodla na základě účasti Valverdeho v dopingové aféře, známé jako Operación Puerto.

Devětadvacetiletý jezdec by tak mohl přijít i o letošní Tour de France. Její část totiž po italských silnicích také vede.

Lídr stáje Caisse d`Epargne nebyl slyšení u římského soudu přítomen. Jeho právníci však trest odmítli. Za svého jezdce se postavilo i vedení stáje, která se proti rozhodnutí odvolá.

Operación Puerto

Rozsáhlá dopingová aféra je spojená především se jménem španělského lékaře Eufemiana Fuentese. Ten se měl aktivně podílet na distribuci dopingových látek sportovcům. Při policejních raziích v roce 2006 byly v laboratořích v Madridu a Zaragoze nalezeny anabolické steroidy, prostředky pro krevní transfuzi a sáčky s krví, která měla patřit asi padesáti předním světovým cyklistům. Vyšetřovatelé porovnávali DNA krve se vzorky odevzdanými během dřívějších závodů. Podle jejich zjištění měl být Valverde jedním z jezdců, kteří se k užití dopingu chystali. Kromě něj byli obviněni i Ital Basso, Němec Ullrich nebo Španěl Heras, kteří si také dvouletý trest za doping odpykali. Do aféry byli kromě cyklistů zapleteni také atleti, fotbalisté či tenisté. Vyšetřování bylo už třikrát ukončeno. Pokaždé ale bylo po objevení nových skutečností obnoveno.

(rw)