Čtvrtou kvalifikaci v září ovšem nedokončili. I to byl jeden z důvodů, proč se nakonec osminásobný vítěz Velké pardubické rozhodl letos nestartovat. Rabbit Hawk Wing nebyl podle něj do náročného dostihu ideálně připraven.

Ikona českého dostihového sportu bude mít i tak na pardubickém závodišti dostatek práce. Do Velké pardubické vysílá jako trenér tři koně.

Zároveň nezavrhuje myšlenku, že by se příštího ročníku Velké zúčastnil opět přímo na dráze. „Budu mít motivaci se příští rok držet v kondici. Pokud zdraví dovolí, tak by to byl pěkný dárek k mým pětašedesátým narozeninám," naznačuje Váňa.

Co se týče počtu účastí na pardubickém vrcholu sezony, je Josef Váňa rekordmanem. Na Velké pardubické má 28 startů. Přidá ještě někdy další?

Osminásobný vítěz Velké pardubické:
1987 Železník
1988 Železník
1989 Železník
1991 Železník
1997 Vronsky
2009 Tiumen
2010 Tiumen
2011 Tiumen

Celkem 28 startů, poprvé v roce 1985 (druhé místo), devětkrát vítězem jako trenér.

Jako žokej letošní Velkou pardubickou vynecháte. Proč jste se tak rozhodl?
Při čtvrté kvalifikaci, kde jsem potřeboval předvést nějaký výkon a přesvědčit se o tom, že kůň je schopen startovat na Velké pardubické, mi bohužel udělal takovou žákovskou chybu. Ten dostih jsem neabsolvoval. Proto jsme se dohodli s panem majitelem Jandejskem, že doma ještě zkusíme potrénovat. Máme tady dráhu, kde jsou skoro všechny překážky jako v Pardubicích, samozřejmě kromě Taxisu. Bohužel byl velmi tvrdý povrch. Už v kvalifikaci se ukázalo, že tento kůň nesnáší tvrdý podklad. I kvůli tomu možná přišla chyba, protože před překážkou se musí udělat dva skoky po trávě. Pro tento rok ještě zkušenosti na Velkou pardubickou nemá, necháme ho běhat jen Cenu Labe.

Znamená to tedy, že správný čas přijde při dalším ročníku?
Dohodli jsme se, že se zaměříme na příští rok. To jsem i já kvitoval s povděkem, protože jsem nedávno prohlásil, že když jsem jel na Taxis, tak jsem akorát jednou seděl na koni, o kterém jsem nebyl přesvědčen, že skočí Taxis jako proutěnou překážku. U tohoto koně jsem si nebyl opět jistý, že by to zvládl jako všichni předtím, tak rok počkáme. Já budu mít motivaci se příští rok držet v kondici. Pokud zdraví dovolí, tak si to dám k pětašedesátým narozeninám.

V neděli i přesto v Pardubicích nebudete chybět…
Samozřejmě přijedu v roli trenéra a majitele. Hlavně se budu věnovat tomu, aby koně byli správně do dostihu nasedlaní a aby se nestal nějaký malér.

V čem se pro vás nejvíce liší role žokeje a trenéra?
Pro mě je největší hrůza, že se budu muset dívat na Velkou pardubickou ze země. To snáším velmi špatně.

Kdo z vašich svěřenců bude mít největší ambice?
Ve třetí kvalifikaci ukázal Ange Guardian, že by mohl být černým koněm dostihu. Myslím si, že i Rabbit Well nebo Zarif jsou natolik kvalitní koně, že se s nimi musí počítat na přední pozice. Pokud některý z nich vyhraje, tak o to lépe. Pro mě by to byl desátý triumf v roli trenéra, což je taky příjemné.

Požene vás nyní dopředu možnost se osobně postavit na start příštího 127. ročníku Velké pardubické?
Uvidíme, co bude na jaře. Záleží taky, jestli se dostanu do vyšší politiky, jak to vše půjde skloubit. Samozřejmě je pěkné, když si vytyčíte cíl, že pojedete Velkou pardubickou a začnete na sobě makat. To je úplně jiný život, když se na něco chystáte. Nutí vás to, abyste pro sebe dělal maximum. Mně se to tak líbí.