"Chtěl bych to vyzkoušet, jestli to má cenu. Mám problémy s rukou, s kolenem a chci zjistit, jestli to má cenu operovat, nebo ne," řekl Váňa novinářům ke svému startu v kvalifikaci Velké pardubické, kterou chce v říjnu jet. "Dělám všechno pro to, abych jel. To bych se musel rozsypat úplně. Ale ono to půjde," usmál se.

Josef Váňa naposledy závodil před půldruhým rokem

Osminásobný vítěz slavného překážkového dostihu závodil naposledy v říjnu 2014, kdy s Tiumenem doběhl do cíle šestnáctý. Loni neměl koně a letos oznámil, že myslí na start v dostihu s osmiletým ryzákem Rabbit Hawk Wing. Pokud se 9. října do Velké pardubické pustí, bude v 63 letech nejstarším účastníkem historie.

Podmínkou startu je zvládnutí kvalifikace, kterou musí s koněm dokončit. Proto pojede sobotní Memoriál majora Miloše Svobody a dle své tradice se připravuje jízdou na kole, kolečkových bruslích a plaváním. "Vyjel jsem, kam jsem potřeboval, když jsem jezdíval Tiumena. Test jsem zvládl a dobrý. Snad mám fyzičku podobnou tomu, co bylo předtím, ale je to čím dál tím větší dřina," řekl Váňa.

Zdravotní problémy řešil i Váňův kůň. Před dvěma měsíci musel na drobný chirurgický zákrok. "Měl odlomenou kůstku, který mu v kloubku sem tam tlačil, ale už sedm týdnů pracuje bez omezení. Měl čtrnáct dnů výpadek, jinak pracoval celou zimu. Fyzicky to dáme, ale musíme mít taky štěstí," konstatoval Váňa.

V Derby bude držet pěsti svým třem koním

Ještě předtím ale bude sledovat své favority v derby. Na start připravil trojici koní Urban Joy, Timekeeper, Alpheus. "Nejlepší je Alpheus, ale žokej ho musí zvládnout z rukou, aby kůň nezačal zmatkovat. Pokud má klidný průběh a nic mu nevadí, tak je z těch tří nejlepší," řekl Váňa, jenž loni slavil triumf s Touch of Genius.

I tentokrát bude na chuchelském závodišti k vidění s kloboukem na hlavě pro štěstí. "Najdu ho ve skříni. Někde tam bude pomačkaný, tak ho vymáčknu, jak by měl být a určitě přijdu v klobouku, protože štěstí k výhře potřebujete," řekl.