Když se řekne Váňa, každý v tuzemsku si vybaví mírně pobavený pohled, s jakým na setkáních s veřejností vypráví o svých nesčetných pádech a zraněních. Když se řekne Váňa, každý si vybaví neúnavnou pracovitost a až znepokojivou umanutost,s níž se tento nestárnoucí rváč dokázal vzepřít časua ještě rok před šedesátkou vyhrát v sedle Tiumena nejtěžší dostih na kontinentu.

Když se řekne Váňa, každý si vybaví – legendu.

„Už na to nemám fyzičku ani váhu. Kdybych musel znovu shazovat, to už si nedovedu představit,“ řekl nedávno novinářům na otázku, jestli se přece jen ještě nezkusí vrátit k dostihům jako jezdec a nestřihne si ještě jednu pardubickou rozlučku.

Josef Váňa je žokejskou legendou Velké pardubické a stává se také tou trenérskou.
Legenda Váňa: Kdybych byl startér, tak ty pitomce, co chtějí být první, pustím

Váňa přitom nelení, to se ani za sedmdesát let nenaučil. Stále tráví ve svých stájích poblíž západočeské Chyše denně několik hodin v sedle, trenérské i manažerské žezlo už ale pozvolna předává mladší generaci. Nějaký čas mu zabere i politické angažmá v roli zastupitele Karlovarského kraje za hnutí ANO. V letošních volbách do Senátu neuspěl.

„Pepík je člověk, se kterým je zábava. Neplácá žádné nesmysly. Je to dobrý parťák ke štamprli nebo flašce vína,“ řekl o svém starším kolegovi žokej Jaroslav Myška. Jako dvacetinásobný účastník Velké pardubické mohl z bezprostřední blízkosti sledovat některé Váňovy triumfy, ne však ty nejstarší.

Josef Váňa a Velká pardubickáJosef Váňa a Velká pardubickáZdroj: Deník

Váňa totiž sbíral tituly od druhé poloviny 80. let, tehdy se slavným Železníkem. Šlo o skoro neporazitelnou dvojici, což se ukázalo už po revoluci v roce 1991. Na Poplerově skoku je potkal pád, přesto nakonec počtvrté triumfovali. „Železník dohnal třísetmetrovou ztrátu a ještě byl schopný podat takový výkon ve finiši proti koním, kteří šli celý dostih na pohodu,“ vzpomínal Váňa.

V Pardubicích pak vyhrál ještě další čtyři ročníky, jednou s Vronským a třikrát s Tiumenem. Celkem ve své předlouhé kariéře opanoval kolem 270 dostihů. Tuzemskou institucí se pak stal i na trenérském poli.

Mr Spex je osmiletý hnědák ze stáje Lokotrans, která sídlí v Újezdu u Boskovic
Pohodář, který se nikam nerve. Nenápadný Mr Spex však ukázal i srdce bojovníka

Zatímco veřejnost zná hlavně jeho úsměv a průpovídky, v práci dokáže být na své podřízené i pořádně tvrdý. Pro ostré slůvko nejde daleko a o některých jeho záchvatech vzteku kolují po českých stájích legendy.

Josef Váňa:

Zdroj: Youtube

„Práce u koní vás k tomu donutí. Na to musí mít člověk povahu. Je to odříkání, jsou s tím nervy a trápení. Takže není divu, že si člověk občas uleví. S prominutím to vyblije všechno naráz, aby to měl z krku. Než aby přemýšlel, jak to někomu podat zaobaleně,“ myslí si Myška.

A co se vybaví vám, když se řekne – sedmdesátník Váňa?