Startovní pole přivedl na dráhu mezi pardubickými diváky oblíbený kůň Evžen. Startér Petr Hochman vyslal osmnáct dvojic na trať dlouhou 6900 metrů hned na poprvé.

Jako první vypálil Jet Fighter. Ještě před první překážkou ho vystřídal na čele Stuke. Ten však způsobil obrovský karambol na Taxisově příkopu. Před obávanou překážkou zpomalil a najel na ní zešikma. Benoit Claudic nedokázal svého čtyřnohého svěřence ukočírovat a tak šli k zemi. Zbrzdili však koně za sebou, kteří už se nedokázali vyhnout. Na chybu Stuka doplatila šestice koní včetně loňského vítěze Mr Spexe.

Vítězem 133. Velké pardubické se stal Sacamiro v sedle s žokejem Janem Faltejskem
Rekordu na dosah. Koním to můžu zkazit jen sám, říká vítěz Pardubické Faltejsek

S dostihem se rozloučil i Argano, když ztratil jezdce mimo dosah kolize. Stuke navíc na to doplatil fatálním zraněním, i když se obávaná překážka v zájmu bezpečnosti koní před dvěma lety upravovala.

V závodě tak pokračovalo pouze jedenáct koní.

Na následné překážce jménem Irská lavice skončil Player s Marcelem Novákem. Vrásky na čele pokračovatelům v dostihu způsobovali volní koně. Devátým z kola ven se stal Imphal, kterého jel Ludovic Solignac. Nedali živý plot.

Hromadný pád na Taxisově příkopu během Velké pardubické 2023.
Tragédie na Velké pardubické: Stuke se bál, Taxis neměl vůbec jet, míní experti

V polovině závodu se chopil tempa Kaiserwalzer s Jaroslavem Myškou. Na čele vydrželi do cílové rovinky. V ní však dominoval desetiletý Sacamiro, kterého vedl do cíle Jan Faltejsek. Největší favorit závodu předvedl úžasný spurt a nakonec zvítězil o pět délek. Ve finiši s přehledem porazil předloňského krále Talenta s Pavlem Složilem i Stara s Markem Stronským.

Cílovou metou nakonec proběhlo osm dvojic, jelikož Santa Clara skončila těsně před závěrečnou fází dostihu.

Zvládl obávaný Taxis

V sedle vítězného Sacamira seděl nebo spíše stál žokej Jan Faltejsek, který do závodu šel s pořádnými šrámy na těle.

„Moc jsem se soustředil na sebe, jelikož mi nebylo nejlíp. Musím poděkovat všem, kteří mě dávali dohromady, protože mě zachránili. Teď už mi však je dobře,“ smál se šestinásobný vítěz Velké pardubické, který zvládl i obávaný Taxisův skok: „Byl tam hodně velký problém. Já naštěstí byl hodně vpravo a minulo mě to. Dali jsme to, i když jsme také ztratili rychlost.“

Diváci na 133. Velké pardubické
Velká pardubická 2023 ve fotografiích: Jak vypadal 133. ročník slavného dostihu

A jak podle Jana Faltejska vypadal závěr dostihu? „Snažil jsem se šetřit energií, aby nám zbylo na cestu do cíle. Star měl hodně dobrý nástup do závěrečné roviny. Sacamiro pak dal ale krásný konec a vybojovali jsme tak vítězství.“

Konečné pořadí 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

1. Sacamiro - ž. Jan Faltejsek
2. Talent - ž. Pavel Složil ml.
3. Star - ž. Marek Stromský
4. Lombargini - ž. James Best
5. Kaiserwalzer - ž. Jaroslav Myška
6. Lodgian Whistle - ž. Ondřej Velek
7. Dulcar De Sivola - Josef Borč
8. Jet Fighter - ž. Sean Francis O'Keeffe