Dnes se totiž na brněnském Masarykově okruhu představí závodníci vtréninkových jízdách. Největší hvězdy – jezdci kategorie MotoGP – vyzkoušejí sílu svých strojů od deseti hodin ráno. Motorky se budou po okruhu pohybovat až do půl šesté odpoledne.

I když už je Brno plné fanoušků, policisté nemuseli řešit žádné konflikty. „Dnes jsme měli ještě klidnou noc,“ řekla mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková. Muži včeských i rakouských uniformách přitom hlídkují vcentru, u kempů i u sjezdů zdálnice. Už po ránu se rozjeli na svá stanoviště. Preventivně.

Zavalen nebude jen závodní okruh, také hotely ve městě jsou většinou obsazené. Volná místa jsou ještě na vysokoškolských kolejích.

Hlavní závod začíná v sobotu ve čtvrt na pět. Jezdci se nezastaví až do neděle večer.

Lékaři se na Velké ceně obávají štípanců

Zatímco návštěvníci Velké ceny rozbalují své stany v kempech, závodníci kontrolují poslední detaily, na kterých závisí úspěch.

O nejlepší závodníky se stará až padesát lidí, kteří pokládají každou věc na předem naplánované místo. „Závodníci nejprestižnější kategorie Moto GP přijedou až pěti kamiony. V jednom spí závodník, který má uvnitř vše, co potřebuje. Kuchyň, ložnici i koupelnu,“ řekla mluvčí závodu Lenka Nestrojilová. Kamiony jsou naskládány těsně vedle sebe. Také na jejich seřazování pečlivě dohlížejí organizátoři.

V pátek na okruhu začnou řvát motory. V paddocku, jak se nazývají motorkářské kamiony, kde mají závodníci své zázemí, čekají na svého závodníka mechanici i počítačoví experti. Ti sledují na obrazovkách, jak moc se jejich lídr polepšil oproti loňskému roku.

Většího pohodlí se letos dočkají návštěvníci. „Vylepšili jsme přírodní tribunu F. Diváci mohou sledovat závod i na velkoplošné obrazovce, která bude před nimi,“ říká ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová. Kolem tratě se budou pohybovat také dělníci, kteří budou narovnávat spadlé ochrané balíky s nehořlavou náplní. Kolem cesty jich postaví téměř čtyři tisíce.

O vraky motorek se postarají tři odtahová auta. Závodníky pak odveze jeden z řidičů, který bude sedět na jednom z pěti skútrů. Na nejhorší budou připraveni také záchranáři, kteří budou závod sledovat nejen ze země ale i ze vzduchu. Ve službě bude téměř padesát lékařů. „Nejčastěji ošetřujeme diváky, které štípla vosa,“ uvádí šéflékař Velké ceny Ivo Dedek.

Zábava motorkářů? Také zápas v bahně

Brno/ Holky a mašiny, záplaty na džíny, lahodnej žlutej mok je kupředu krok. Motorkáři se rádi baví. A dobře to ví i brněnské kluby a organizátoři festivalů. Největší sraz si milovníci silných strojů dají na výstavišti a v klubu Fléda.

„V sobotu od čtyř hodin motorkáře čeká akce Motofest. Výčepy, bary, zápasy v bahně a hudba. Pavilon Z zůstane otevřený až do čtyř hodin do rána,“ přiblížila program mluvčí veletrhů Dita Brančíková.

Fanoušci rychlých strojů budou do areálu chvázet sedmou bránou. Za vstupné v předprodeji zaplatí dvě stě osmdesát korun. Na místě musí z peněženky vytáhnout o sto čtyřicet korun více.

Také v klubu Fléda zítra od osmi hodin zaburácí motorkářská hudba. „ Bude to klasická párty pro lidi, kteří mají rádi našlapanou muziku. Vystoupí různé revivalové kapely, které zahrají pecky od AC/DC nebo ZZ Top. Nebudou chybět ani holky. Po půlnoci bude striptýz,“ láká pořadatel Pavel Řehoř.

Víte, jak se vyznat na okruhu? Podívejte se na mapku.

Jak na okruh

Doprava na Masarykův okruh bude během víkendu zajištěna autobusovými linkami 400 a 402. Pravidelná autobusová linka 402 jezdí ze Starého Lískovce a bude zastavovat na zastávce Start za hlavními tribunami T2, T3 a T5.

Doprava na okruh z Hlavního nádraží v Brně: tramvajová linka č.8 směr Starý Lískovec, odtud autobusová linka 402. Nebo tramvajová linka č.1 směr Bystrc a z Mendlova náměstí autobusová linka 400. Speciální autobusová linka 400 z bude jezdit z Mendlova náměstí na okruh a zpět zdarma (od pátku do neděle).

Návštěvníci, kteří přijedou na Automotodrom Brno vlastním autem či motocyklem, mohou využít následujících parkovacích ploch: Pro držitele vstupenek na sedadlové tribuny T2, T3 a T5 a přírodní tribuny E a G je nejvhodnější parkoviště naproti vstupu k tribunám T2 a T3 , tedy parkoviště P-VN.

Pro držitele vstupenek na tribuny A, B, C, D, F, T1, T4 a T6 je nejvhodnější parkoviště u Žebětína, tedy parkoviště P-Z, nebo velkokapacitní parkoviště Ostrovačice P-O. Z obou těchto míst bude v sobotu i v neděli zajištěna kyvadlová autobusová doprava na okruh a zpět zdarma.

Parkovné:

Motocykl 100Kč/den

Automobil 150Kč/den

Autobus 700Kč/den