Potřetí v řadě a počtvrté celkově postoupili prostějovští basketbalisté do finále Mattoni NBL. Pokaždé v něm čelili stejnému soupeři, na kterého ani v jednom případě nestačili. Řeč je pochopitelně o Nymburku, hegemonovi české basketbalové scény, jíž vládne už od roku 2004.

Od té doby získal středočeský klub osm titulů v řadě. O ten poslední ale musel s Hanáky tvrdě bojovat a fanoušci ještě mají v dobré paměti, jak blízko byli výhře na palubovce Nymburku v pátém zápase při stavu 2:2 na zápasy. V případě výhry by v šestém utkání měli před vlastními fanoušky možnost sérii ukončit. Jenže na kdyby se nehraje, Nymburk pátý duel dovedl k výhře po prodloužení a následně oslavil celkový triumf v prostějovské hale Sportcentra.

Právě na loňskou finálovou formu by se Orli chtěli rozpomenout. Vyrovnané semifinálové bitvy s Děčínem byly tou nejlepší průpravou, prostějovský tým navíc i v této sezoně dokázal Nymburk porazit – v březnu v nadstavbové části 83:81. „Nymburk je trochu jiné kafe než Děčín, ale my jsme je doma porazili, byť měli v hlavách i nohách spoustu jiných zápasů a nebyli v úplně nejsilnější sestavě. Určitě to bude hrozně těžké, ale rádi bychom s nimi hráli vyrovnaně, pokud se nám bude dařit, proč ne," říká před startem finálových bojů Choleva.

Izraelského kouče úřadujících mistrů Ronena Ginzburga postup Prostějova nepřekvapil. „O postupu rozhodovala kvalita celého prostějovského týmu," vyjádřil se pro klubový web Nymburku. „Na konci základní části se stále pohybovali kolem druhého místa. Možná se jim v některých zápasech tolik nedařilo, ale život každého týmu má období, kdy je nahoře a kdy je dole. Kdybyste se mě zeptali v průběhu sezony, tipoval bych postup Prostějova tak na sedmdesát nebo osmdesát procent," uvedl dále.

Velmi pikantní příchuť bude mít finálová série pro nymburského rozehrávače Eugena Lawrence, který ještě loni hrál ve finále v dresu Prostějova, či pro Pavla Slezáka, jenž je na Hané z Nymburku na hostování. První duel je na programu zítra v 18 hodin.

PROGRAM FINÁLOVÉ SÉRIE MATTONI NBL

1. utkání: ČEZ Basketball Nymburk – BK Prostějov (NE 20. 5., 18.00)
2. utkání: ČEZ Basketball Nymburk – BK Prostějov (PO 21. 5., 20.00)
3. utkání: BK Prostějov – ČEZ Basketball Nymburk (PÁ 25. 5., 18.00)
4. utkání: BK Prostějov – ČEZ Basketball Nymburk (SO, 26. 5., 20.00)
Případné 5. utkání: ČEZ Basketball Nymburk – BK Prostějov (ÚT, 29. 5., 20.00)
Případné 6. utkání: BK Prostějov – ČEZ Basketball Nymburk (ČT, 31. 5, 18.00)
Případné 7. utkání: ČEZ Basketball Nymburk – BK Prostějov (SO 2. 6., 16.00)