Mezinárodní basketbalové federace (FIBA) potrestala Glontiovou letos v březnu. Pětadvacetileté hvězdě moskevského MBA hrající Euroligu hrozil kvůli zjištění drog v dopingovém vzorku čtyřletý zákaz činnosti. Mladá Ruska nakonec vyvázla jen s tříměsíční stopkou.

Brittney Grinerová přichází k ruskému soudu.
Případ Grinerová: Bílá Američanka propuštěna, slavná černoška dostala devět let

Podle Světové antidopingové agentury (WADA) totiž může dojít ke snížení hranice trestu na tři měsíce, pokud k užití drogy, jako je třeba kokain, došlo mimo soutěžní období a přímo tak nesouvisí se sportovním výkonem.

Pozdní zveřejnění trestu

Zvláštní okolností drogového úletu ruské basketbalistky je ale fakt, že ke zveřejnění trestu došlo až poté, co se uzavřel sledovaný případ její daleko slavnější protihráčky z ruské Premier League – a hlavně Američanky - Brittney Grinerové.

Jednatřicetiletou olympijskou vítězku zadrželi v únoru na moskevském letišti. Celníci jí v zavazadle našli náplně do vaporizéru (elektronické cigarety) obsahující konopný nebo hašišový olej. Černošská basketbalistka moskevského Spartaku strávila ve vazbě přes pět měsíců a následně dostala u soudu za pašování drog devět let za mřížemi.

Brittney Grinerová odchází od moskevského soudu.
Případ zmizelé hvězdy. Lesbická černoška v ruské cele? Hrozný osud, říká mariňák

Glontiová, která je medailistkou z juniorského mistrovství Evropy, měla obrovské štěstí. Nejenže se vyhnula čtyřletému trestu, který by jí mohl zničit kariéru, ale tříměsíční distanc si odpykala paradoxně v době, kdy jsou ruské kluby dočasně vyloučeny z FIBA kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Přišla tak jen o ligové a pohárové zápasy v Rusku.